Kötü rekor: Almanya’da günlük Covid-19 vaka sayısı ilk kez 7 bini geçti

Kötü rekor: Almanya’da günlük Covid-19 vaka sayısı ilk kez 7 bini geçti

Berlin, salgın vakalarının daha da artacağını tahmin ediyor. Almanya’da son 24 saatte yeni bir rekor kırılarak, 7 bin 334 kişide yeni tip koronavirüs (Covid-19) vakası saptandı.

Doğrudan Başbakan Angela Merkel’e bağlı Başbakanlık Dairesi Müdürü Helge Braun, şimdiye kadar koronadan ağır darbe almayan Almanya’da birkaç gündür çok ciddi bir durumun yaşandığından söz ederek, ilkbahardakinden daha yaygın bir salgın tehlikesiyle karşı karşıya olunduğunu belirtti. Braun, salgın vakalarının 7 bin sınırını geçtiğini ve daha da artabileceğini hatırlattı. Haber kanalı ntv’nin sorularını yanıtlayan Helge Braun, yeni ve acil önlemler alınacağını da söyledi. 

Bu arada, Federal Almanya’daki Covid-19 vaka sayılarını resmi olarak açıklama yetkisi bulunan Robert Koch Enstitüsü (RKI), ülkede Covid-19 saptanan kişi sayısının son 24 saatte 7 bin 334 arttığını bildirdi. Bu rakam, virüsün Almanya’da ortaya çıktığı günden itibaren “rekor bir rakam” olarak kayıtlara geçti. 

Son 24 saatte Covid-19 nedeniyle 24 kişinin öldüğü ifade edilen açıklamada, Almanya genelinde vaka sayısının 348 bin 557’ye ve virüs nedeniyle ölenlerin sayısının ise 9 bin 734’e yükseldiği belirtildi.

655 kişinin Covid-19 nedeniyle yoğun bakımda tedavi gördüğü, bunlardan 329’unun ise entübe durumunda olduğu ifade edildi. Açıklamada, Covid-19’dan iyileşenlerin sayısının da 287 bin 600’e ulaştığı kaydedildi.

HOLLANDA VE FRANSA “RİSKLİ BÖLGE” 

Alman hükümeti, tüm Hollanda ve Fransa’yı “riskli bölge” ilan etti. İki ülkede artan yoğun vaka sayısı nedeniyle bu kararın alındığı belirtildi. 

Federal Almanya Başbakanı Angela Merkel, artan vaka sayılarından endişe duyduğunu belirterek, ikinci bir dalgayı ne sağlık sisteminin ekonominin kaldırabileceğini söylemişti. 

+49 – BERLİN

FOTO: A.A.

HABERE YORUM KAT