Korunma talepleri var: Almanya’da 2 milyona yakın sığınmacı yaşıyor

Korunma talepleri var: Almanya’da 2 milyona yakın sığınmacı yaşıyor

Ülkelerindeki savaş ve baskıdan kaçan binlerce insanın her yıl ilk hedeflerinden biri Almanya. Bu ülkedeki sığınmacı sayısı 2019’da biraz geriledi. Özellikle Suriye’den kaçanların sığınmacı olarak tanınma olasılığı yüksek. 

Federal Almanya’ya hukuki veya siyasi gerekçelerle sığınan insan sayısının, geçen yılın sonu itibariyle yapılan ölçümlerde, 1 milyon 800 binden biraz fazla olduğu bildirildi. Başvuruların kısmen gerilediği gözlendi. 

Wiesbaden’daki Federal İstatistik dairesi rakamlarına göre, geçen yıl tam olarak 1 milyon 839 bin yabancı, Almanya’da sığınma başvurusunda bulundu. Yabancılar Kayıt Merkezi’ne “korunma talep edenler” başlığı altında kaydedilen bu topluluk, uluslararası hukuk, insani veya siyasi gerekçelerle ülkelerinden kaçarak Almanya’ya gelenleri kapsıyor. 

SURİYE’DEN KAÇANLAR “ŞANSLI” 

Bu toplamın içinde 266 bin sığınmacının konumu hukuki bir kesinlik kazanmış değil. Ancak bu rakam, 2018’e göre yüzde 13’lük bir gerilemeye karşılık geliyor.  Sığınma başvurusu kabul edilenlerin yüzde 41’ini Suriye kökenliler oluşturuyor. Suriye’yi Afganistan yüzde 11, Irak da yüzde 10 ile izliyor. 

Bu arada Almanya’da 213 bin insanın, sığınma başvurusu reddedildiği halde veya korunma statülerini kaybetmelerine rağmen Almanya’da yaşadığı belirtildi. Bu durumdakilerin yüzde 84’ünü, “sınırdışı edilmesi geçici olarak durdurulmuş” sığınmacılar oluşturuyor. 

2014, 2015 ve 2016 yıllarındaki büyük dalgada Almanya’dan korunma talep eden sığınmacı sayısı yaklaşık 1 milyon. Bu grubun yüzde 80’ini oluşturanların ise yüzde 61’inin sığınma başvurusu kabul edilmiş durumda. Sözü geçen kesimin yüzde 10’unun başvurusunun reddedildiği, yüzde 9’luk bir kesimin ise “açık statü”de bulunduğu kaydediliyor.  

+49-FRANKFURT

FOTO: Javier Fergo/DPA 

HABERE YORUM KAT