Koronavirüs vakaları giderek artıyor: Fransa’da sokağa çıkma yasağı uzatıldı

Koronavirüs vakaları giderek artıyor: Fransa’da sokağa çıkma yasağı uzatıldı

Fransa’da yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele kapsamında 20.00-06.00 saatlerinde uygulanan sokağa çıkma yasağı 20 Ocak’a kadar uzatıldı.

Fransa Başbakanı Jean Castex, salgının durumuna ve aşı kampanyasına ilişkin basın toplantısında, günlük Covid-19 vaka sayısının 15 binlerde olduğunu ifade ederek, durumun özellikle son haftalarda kötüleştiğini anlattı. 

Castex, ülkede 10 yeni bölgede sokağa çıkma yasağının saat 20.00 yerine 18.00’de başlayacağını duyurdu. Saat 20.00-06.00 arasında sokağa çıkma yasağı uygulamasının 20 Ocak’a kadar uzatıldığını aktaran Castex, gerek görülmesi halinde 3’üncü kez karantina uygulamasının ilan edilebileceğini belirtti. 

Castex, okulları kapatmayı son seçenek olarak değerlendirdiklerini söyledi. Salgının yaza kadar bitmesini umduğunu da ifade eden Castex, aşı kampanyasının Fransa’da diğer Avrupa ülkelerine göre daha yavaş başladığını ancak hızlandırıldığını kaydetti. 

Başbakan Castex, yaşlı bakımevlerinde kalmayan 75 yaş üstü kişilerin 18 Ocak’tan itibaren aşılanabileceği bilgisini paylaştı. Ülkede aşı kampanyasına ilişkin tartışmaların faydasız olduğunu ifade eden Castex, kendisinin de aşı olmak istediğini söyledi. 

Jean Castex, Covid-19 nedeniyle müze, sinema ve tiyatro salonlarının ay sonuna kadar kapalı kalmaya devam edeceğini belirtti. Restoran, kafe ve spor salonlarının da en az şubat ortasına kadar hizmet veremeyeceğini dile getiren Fransa Başbakanı, Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında İngiltere ile sınırların yeni emre kadar kapalı kalacağını, Fransa’ya girişine izin verilen kişilerin Covid-19 testinin negatif olması gerektiğinin altını çizdi.

Sağlık Bakanı Olivier Veran da İngiltere temaslı Covid-19’un daha bulaşıcı bir türüne rastlanan kişi sayısının 19’a yükseldiğini kaydetti.

+49 - PARİS

FOTO: A.A.

HABERE YORUM KAT