Koronavirüs uyarısı: “İkinci bir toplu kepenk indirme, Alman ekonomisi için felaket olur”

Koronavirüs uyarısı: “İkinci bir toplu kepenk indirme, Alman ekonomisi için felaket olur”

Alman hükümetinin İktisadi Danışma Konseyi Başkanı Prof. Feld, koronavirüs nedeniyle ekonominin tekrar tüm ülkede kepekleri indirmesi halinde, ekonominin çok ağır bir darbe alacağı uyarısında bulundu, bölgesel kapatmalar önerdi.

 Koronavirüs Avrupa’nın en güçlü ekonomisini de sarstı. Alman hükümetinin İktisadi Danışma Konseyi Başkanı Prof. Dr. Lars Feld, eğer koronavirüsün önüne geçilemez ve ikinci bir dalgada tüm ülkede yeniden işyerlerinin topluca kapanması kararı alınırsa, bunun ekonomi için korkunç sonuçları olacağına dikkat çekti. 

Alman Basın Ajansı’nın (DPA) sorularının yanıtlayan Prof. Feld, koronavirüsün hızlanıp yayılmasını sürdürmesi halinde, ikinci bir kepekleri kapatma önleminin gündeme geleceğini belirtti ve “Bu ekonomik bir felaket olurdu. Öyle bir durumda, büyümenin sürekli bir biçimde zayıflama tehlikesi var” dedi. 

SİYASET, ÖĞRENDİ: TOPLU KAPATMA YOK

Almanya’nın Avrupa’nın en büyük ekonomisi olduğunu, ancak ikinci çeyrekte büyük bir gerileme yaşadığını hatırlatan Freiburg Üniversitesi bünyesindeki Walter Euken Enstitüsü’nün Başkanı Prof. Dr. Lars Feld, şu değerlendirmelerde bulundu: 

“İşyerlerinin ikinci kez kapanması  ekonominin iyileşme sürecini kesintiye uğratacaktır. Şu sıralarda biz, İktisadi Danışma Konseyi’nin de öngördüğü gibi, bir 'V aşaması'ndan geçiyoruz. İkinci bir kepenk indirme dönemi olursa, şu sıralardaki iyileşme aşamasında hayatta kalmayı başarabilmiş bir dizi şirket iflasa gitmek zorunda kalabilecektir. Ancak siyaset, ilk işyeri kapatma aşamasında çok şey öğrendi. Hangi önlemlerin gerekli olduğunu ve tüm ülkede kepenkleri indirmenin gerekmediğini de öğrendik. Tecritin tek bir merkezden  yapılması gerekmiyor, insanlar merkez dışı bölgelerde karantinaya alınabiliyor. Bu nedenle ikinci bir toplu kepenk kapama olasılığı pek yok.” 

+49-BERLİN

FOTO: Patrick Seeger/DPA

HABERE YORUM KAT
1 Yorum