Koronavirüs Almanya Türklerini bir de böyle vurdu: Otel ve gastronomi çöktü

Koronavirüs Almanya Türklerini bir de böyle vurdu: Otel ve gastronomi çöktü

Almanya’daki Türk toplumunun daha çok çalıştığı küçük ölçekli işletmeleri içeren gastronomi ve otelcilik sektörleri ağır bir yaz geçiriyor. Cirolardaki gerileme gizli işsizliği patlattı.

Avrupa’nın en büyük ekonomisinde gelişkin gastronomi ve bağlantılı sektörler üzerindeki koronavirüs baskısı sürüyor. Bu işkolunda hemen hemen hiçbir bir olumlu gelişme yaşanmadığı gözlendi. Mayıs ayı verilerine bakıldığında, bir önceki aya göre gevşetilen önlemler nedeniyle cirolarda kısmen yükselme saptanırken, gerilemenin yine de durdurulamadığı belirtildi. 

Mayıs ayında bir önceki aya göre otel ve benzeri işletmelerin ciroları fiyat artışlarından arındırılmış olarak, yani “reel” yüzde 45 civarında yükseldi. Ancak mayıstan sonra, sektördeki ciro gerilemesi yüzde 64’ü buldu. Yılın ilk beş ayında ise söz konusu sektördeki gerileme yine reel olarak yüzde 39 oldu. 

Mart ayı ortasından itibaren Alman hükümeti tüm otel ve benzeri konaklama yerlerini faaliyetten men etmişti. 22 Mart’tan itibaren gastronomide sadece yiyecek ve içeceklerin kapıdan alınmasına veya dağıtım servisleriyle evlere gönderilmesine izin verilmişti. Mayıs ayı ortasından sonra bu kısıtlamalar adım adım gevşetildi. Ancak konaklama ve bağlantılı sektörlerin trajedisine bir çözüm bulunamadı. 

Bir yıl içinde en ağır ciro gerilemesini otel, pansiyon ve benzeri konaklama işletmeleri yaşadı. Bu tür işletmelerin cirolarında reel olarak yüzde 80’lik bir gerileme saptandı. Gastronomideki düşüş ise yüzde 54,6 oldu. 

Sektör işletlmelerini çatısı altında toplayan Dehoga’dan yapılan bir açıklamada, sosyal mesafe ve benzeri katık korona önlemlerin nedeniyle yoğun ciro düşüşünün devam ettiğine dikkat çekildi. Dehoga Yöneticisi Ingrid Hartges, DPA’ya yaptığı açıklamada, diskotek ve benzeri kulüplerin de kapılarını açamadığını hatırlatarak, “Durum aynen felaket” dedi. Hartges, otel çeşitlerinin kısıtlamalardan olumsuz etkilendiğini, buralardaki etkinliklere yönelik yiyecek ve içecek temin eden şirketlerin de artık toplantı ve fuarlar yapılmadığı için darbe aldığını belirtirken “Ciro yokluğu binlerce şirketin varlığını ve çalışanları tehdit ediyor” dedi.

Almanya’da, Türkiye kökenlilerin en büyük grubu oluşturduğu özellikle göç arka planına sahip topluluklar, bu tür küçük ölçekli işletmelerde çalışıyorlar. Dolayısıyla söz konusu sektörlerdeki ciro çözülmesinden önce onlar etkileniyor. 

+49-FRANKFURT

FOTO: DPA

HABERE YORUM KAT