Koronavirüs Alman tatilcileri fena vuruyor: Alman Bakan Heiko Maas da umut vermedi

Koronavirüs Alman tatilcileri fena vuruyor: Alman Bakan Heiko Maas da umut vermedi

Alman vatandaşları için seyahat kısıtlamalarının uzatılacağı sinyalini veren Dışişleri Bakanı Maas, bu yaz yurtdışında tatil yapmayı düşünenlere kötü haber verdi.

Federal Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, bu yaz yurtdışında tatil yapmayı planlayanları hayal kırıklığına uğratabilecek bir açıklama yaptı. ZDF televizyonuna konuşan Maas, Almanya’nın koronavirüs salgını nedeniyle geçen ay aldığı seyahat uyarılarının ve kısıtlamalarının uzatılacağı sinyalini verdi. DW Türkçe’ye göre turizm ülkeleriyle iletişim halinde olduklarını, alınan salgınla mücadele önlemlerini analiz ettiklerini aktaran Heiko Maas, şöyle konuştu:

“Öncelikle bu konu ile ilgili bir karar almak zorundayız. Bu seyahat uyarılarının önümüzdeki haftalar için kaldırılmasını sağlayacak bir emare olmadığından hareket ediyorum. Daha sonra ise Avrupa ülkeleri ile görüşüp, Almanların tatil yaptıkları ülkelerdeki durumun yaz aylarında nasıl olacağına bakıp, yaz tatilinin mümkün olup olamayacağını değerlendireceğiz. Ancak o zaman bu kararı vermek mümkün olacak.”

ESKİ TATİLLER ARTIK HAYAL

Son dört haftada, tatil için başka ülkelere gitmiş 240 bin Alman turisti ülkeye geri getirebilmek için yoğun çaba harcadıklarını anlatan Maas, “Bunu yazın bir kez daha yapamayız. Pek çok ülkeye giriş ve çıkış yasağı olduğunu, uçuş sayılarının adeta dibe vurduğunu görmemiz gerekiyor. Şu anda ne yazık ki bu durumun önümüzdeki haftalarda düzeleceğine dair bir gösterge yok” dedi.

“Kimse bu yıl, geçmiş yıllardaki gibi bir tatil yapamayacak. Dolu kumsallar ya da dağlarda olsun bu yıl bu türden tatiller yapılamayacak” ifadelerini kullanan Maas, turizm alanındaki gelişmeleri önümüzdeki haftalarda diğer AB ülkeleriyle ele almaya devam edeceklerini böyledi.AB ülkelerinin bu konuda ortak bir tutum benimsenmesini arzu ettiklerini vurgulayan Maas, karşılıklı görüş alışverişlerinin bu hafta süreceği bilgisini verdi.

TÜRKİYE AÇISINDAN ÖNEMLİ 

AB turizm bakanlarının düzenlediği son toplantıda, koronavirüs salgınına karşı alınan önlemler, bunların turizm sektörüne etkileri masaya yatırıldı. AB dönem başkanı Hırvatistan’ın video konferans yoluyla düzenlediği toplantıda AB bakanları turizmin canlandırılması için ne tür adımlar atılabileceğini ele aldı.

Hem Almanya hem de diğer AB üyesi ülkelerin seyahat kısıtlamaları ile ilgili önümüzdeki haftalarda alacakları kararlar Türkiye açısından da kritik önem taşıyor. Salgının kontrol altına alınamaması, seyahat kısıtlamlarının sürmesi durumunda, en fazla Avrupa ülkelerinden turist konuk eden Türkiye’de, turizm sektörünün büyük kayıplar yaşamasından endişe ediliyor.

Turizmin ekonomiye katkısı son yıllarda yüzde 10’un üzerinde gerçekleşmişti.

HALKWEB – BERLİN

FOTO: Bundesregierung / Denzel

HABERE YORUM KAT