Korona yetmedi, şimdi de “kuş gribi”: Mecklenburg-Vorpommern’de salgın yayılıyor

Korona yetmedi, şimdi de “kuş gribi”: Mecklenburg-Vorpommern’de salgın yayılıyor

Korona pandemisinin tam ortasında Almanya’nın Mecklenburg-Vorpommern eyaletinde şimdi de kuş gribi baş gösterdi. Eyalette salgının hızla yayıldığı ve birçok bölgede tedbirler alındığı bildirildi.

Kuş gribinin Mecklenburg Vorpommern eyaletinde hızla yayılması nedeniyle, eyalette koruyucu önlemler alınmaya başlandı. Eyaletin büyük bölümünde çiftlik hayvanlarını korumak için çiftçiler için özel düzenlemeler uyguluyor. 

Kuzeybatı Mecklenburg, Mecklenburg Göller Bölgesi ve Ludwigslust-Parchim bölgelerinde, kümes hayvanlarının riskli bölgelerde kapalı şekilde  barındırılması gerekiyor. Kuş gribi patojeni H5N8’in tespit edilmesinin ardından Kuzey Almanya’daki tüketiciler ve kümes hayvanı çiftçileri alarma geçti. “Virüs insanlar ve hayvanlar için ne kadar tehlikelidir?” sorusu gündemi meşgul ediyor.

Hayvan hastalıklarını araştıran Friedrich Loeffler Enstitüsü’ne (FLI) göre, Almanya’daki kümes hayvanı işletmeleri ve hayvanat bahçelerinde kuş gribi vakası riski yüksek. Enstitü tarafından yapılan yeni bir risk değerlendirmesine göre, bu özellikle su kuşları için dinlenme alanlarına yakın kümes hayvanları ve yabani kuşların toplanma noktaları için geçerli. 

FLI’ye göre, ekim ayının sonundan bu yana çoğunlukla kıyılarda 200’den fazla hayvan hastalığı vakası meydana geldi. Test sonucu pozitif çıkan kuşların sayısı her geçen gün artıyor. Uzmanlar, dinlenme alanlarındaki yabani kuşların sayısının önümüzdeki haftalarda artmaya devam edebileceği konusunda uyardılar. 

+49 – SCHWERİN

FOTO:  Cole Keister on Unsplash

HABERE YORUM KAT