Korona yardımlarında usulsüzlükler: 5 yıla kadar hapis cezası var

Korona yardımlarında usulsüzlükler: 5 yıla kadar hapis cezası var

Almanya’da küçük işletmeler ile serbest meslek sahiplerine verilen korona yardımlarında milyonlarca avroluk dolandırıcılık yapıldığı tespit edildi. Usulsüzlükle bağlantılı 6 bin 900 soruşturma mevcut.

Federal Almanya’da korona yardımlarını usulsüz alanların eyaletlere maliyetinin milyonlarca avro olduğu belirtildi. Protestan Haber Ajansı’nın (epd) eyaletlerin adalet bakanlıkları ile savcılıklarında yaptığı anket, korona yardımlarında milyonlarca avro tutarında dolandırıcılık yapıldığını gösterdi. DW Türkçe’ye göre  Bavyera eyaletinde ödenen yardımlarda yapılan dolandırıcılığın yol açtığı zarar mayıs ayı sonunda 1 milyon 700 bin avro civarındaydı. Henüz ödemesi yapılmayan yardım başvurularında ise şüpheli vakaların toplamının 2 milyon 200 bin avroya ulaştığı kaydedildi.

EYALETLERE GÖRE USULSÜZLÜKLER

Yardım alanların yaptığı usulsüzlükler nedeniyle Saksonya eyaletinde zararın 5 milyon 100 bin euro, Aşağı Saksonya’da ise bu zararın 6 milyon 500 bin euro olduğu tahmin ediliyor.

Schleswig-Holstein eyaletinde, yetkililerin verdiği bilgiye göre, 241 başvuruda dolandırıcılık tespit edildiği, zararın başvuru başına 2 bin 500 ile 15 bin euro arasında değiştiği kaydedildi. Almanya’nın diğer eyaletlerinde ise yetkililerin kesin rakamlar veremediği belirtildi.

ALMANYA’DA 6 BİN 900 SORUŞTURMA

Yapılan anket, birçok vakada soruşturmanın henüz tamamlanmadığını ortaya koydu. Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde, nisan ile temmuz ayları arasında 3 bin 800 vakanın incelendiği, şüpheli sayısının 4 bin 287 olduğu belirtildi. Frankfurt Başsavcılığı, Hessen savcılığı ve emniyet birimleri tarafından devletin verdiği korona yardımlarında dolandırıcılık yapıldığı şüphesi ile 600 soruşturma yürütülüyor. Bavyera’da ise yürütülen soruşturma ve ön soruşturma sayısının 537 olduğu kaydedildi. Almanya’da en az 6 bin 900 soruşturma yürütüldüğü tahmin ediliyor.

CEZAİ YAPTIRIM NE?

Devletin verdiği korona yardımlarında usulsüzlük yaptığı tespit edilenler para veya beş yıla kadar hapis cezasına çarptırılabiliyor. Bazı durumlarda ise bunun 10 yıla kadar hapis cezası olabileceği belirtiliyor. Yapılan başvuru sonucunda, ödeme yapılmamışsa bile, verilen bilgiler yanlış olduğu takdirde cezai yaptırım uygulanabiliyor.

Almanya’da koronavirüs salgını nedeniyle sosyal ve ekonomik hayata getirilen kısıtlamaların ardından hükümet küçük işletmeler ile serbest meslek sahiplerine acil nakit yardımında bulunmuştu. Federal hükümetin hazırladığı 750 milyon avroluk ekonomik yardım paketi mart ayı sonunda parlamentoda kabul edilmişti.

+49 – BERLİN

FOTO:   Markus Spiske on Unsplash

HABERE YORUM KAT