Korona sokak çatışmaları: Roma’da aşırı sağcıların protestosuna polis müdahale etti

Korona sokak çatışmaları: Roma’da aşırı sağcıların protestosuna polis müdahale etti

Roma’da aşırı sağcıların koronavirüs salgınında yayılmanın önüne geçmek için alınan önlemlere yönelik protestosu olaylı geçti. Bu tür olayların yayılması halinde iç savaş sahneleri yaşanmasından korkuluyor. AB tetikte.

Aşırı sağcılar, cumartesiyi pazara bağlayan gece sokağa çıkma yasağını delmek için toplandıkları Popolo meydanında dün tekrar salgına yönelik kısıtlayıcı önlemleri protesto etmek için bir araya geldi. Popolo meydanı ve çevresinde geniş güvenlik önlemleri alan emniyet güçlerinin, başbakanlığa çıkan yolları tuttuğu görüldü. 

20201027-2-45053424-59244384-web.jpg

“Özgürlük, özgürlük” diye slogan atıp İtalya Milli Marşı’nı okuyan ve meşaleler yakan gruba, güvenlik güçleri tazyikli su ve göz yaşartıcı gazla müdahale etti. Protestocuların da çok sayıda taş, şişe, fişek ve ses bombası atarak güvenlik güçlerine bir süre direnmesinin ardından meydanın arka caddelerinde bir süre kovalamaca yaşandı.

Göstericiler tarafından bazı çöp kutularının ateşe verildiği görüldü. İtalyan basınında çıkan haberlere göre, olaylarda 16 kişi gözaltına alındı. 

Bu arada, Popolo meydanındaki olaylı protestonun yaşandığı sırada son önlemlerden etkilenecek restoran sahiplerine yeni yardım paketini açıklayan Başbakan Giuseppe Conte de çekilen acının farkında olduklarını ancak gösterilere şiddet karışmasını önaylamadıklarını söyledi. 

20201027-2-45053424-59244385-web.jpg

İtalya’da geçen hafta sonu önce Napoli, ardından Roma’da bölgesel bazda uygulanan sokağa çıkma yasağına tepki olarak başlayan protestolar, Başbakan Conte’nin 25 Ekim pazar günü yeni kısıtlayıcı önlemleri açıklamasıyla ülke geneline yayılmış; Milano, Torino, Trieste’de de şiddet olayları yaşanmıştı. 

Diğer yandan, SWG araştırma şirketinin kamuoyu yoklamasına göre, ankete katılanların yüzde 28’i alınan önlemleri mevcut durum için uygun bulurken yüzde 36’sı yetersiz, yüzde 25’i ise aşırı bulduğunu belirtti.

Ülkede Covid-19 salgınında, son 24 saatte 21 bin 994 yeni vaka sayısıyla günlük bazda en yüksek vaka sayısına ulaşıldı.

+49 – ROMA

FOTO: A.A.

HABERE YORUM KAT