Korona önlemlerini reddeden gösteri ve katılımcı sayıları yine tartışma konusu

Korona önlemlerini reddeden gösteri ve katılımcı sayıları yine tartışma konusu

Geçen hafta Berlin’de on binlerce kişinin katıldığı gösterinin ardından bu hafta da Stuttgart’ta bir gösteri düzenlendi. Ancak katılım çok daha düşük oldu. Kamuoyu araştırmalarına göre, halk bu tür gösterilere karşı.

Berlin’de geçen hafta korona önlemlerine karşı ve “özgürlük” sloganıyla düzenlenen gösteriye on binlerce kişinin katıldığı, ancak bu sayının ana akım medya ile “alternatif medya” veya sosyal medyadaki izdüşümlerinin çok farklı olduğu bir kez daha ortaya çıktı.

Berlin’deki gösterici sayısı ana akım medyaya göre 20 bin olarak gerçekleşirken, bu rakamın gerçeğin gölgesi bile olamayacağın savunan birçok ortamda 80 bin ile 1,3 milyon arasında katılımcı sayıldığı ileri sürüldü. Bu gösteri, sosyal mesafeye uyulmadığı ve maske takılmadığı gerekçesiyle polis tarafından dağıtılmıştı.

gosteri-1-milyon-urn-newsml-dpa-com-20090101-200803-99-26987-large-4-3-3.jpg

KATILIM YÜKSEK DEĞİL

Bu tartışmalar devam ederken Stuttgart’ta da cumartesi günü yeni bir korona önlemlerini protesto yürüyüşü daha düzenlendi. Ancak gösteriye katılımın yüksek olmadığı, belki sıcakların ve tatilin de etkisiyle birkaç yüz kişide kaldığı yolunda haberler yayımlandı. Dortmunda da pazar günü benzer bir protesto gösterisi düzenleneceği açıklandı.

Bu arada yapılan kamuoyu araştırmalarında, Alman halkının bu tür korona önlemlerini protesto etkinliklerine iyi gözle bakmadığı ortaya çıktı. RTL medya grubu için Forsa Enstitüsü tarafından hazırlanan bir raporda, halkın yüzde 91’i korona önlemlerini protesto etkinliklerini anlayışla karşılamadığını bildirdi. Bu anketlere göre, halkın sadece yüzde 9’luk bir bölümü bu tür protestoları destekliyor.

+49-BERLİN/STUTTGART

FOTO: Sebastian Gollnow/DPA

HABERE YORUM KAT