Korona önce yabancıları vurdu: Alman olmayanlarda işsizlik yüzde 24 arttı

Korona önce yabancıları vurdu: Alman olmayanlarda işsizlik yüzde 24 arttı

Federal Almanya’da koronavirüs salgını nedeniyle yaşanan ekonomik daralma, ülkedeki göçmenleri Alman vatandaşlarına nazaran daha olumsuz etkiledi.

Federal İstihdam Dairesi'nin verilerine dayandırılan bir haberde, Covid-19 salgınının Alman ekonomisinde öncelikle yabancı işgücünü vurduğu ileri sürüldü. Welt am Sonntag gazetesinde yayımlanan bir habere göre, salgının patlak verdiği mart ile mayıs ayları arasında Alman vatandaşı olmayan işsizlerin sayısı yüzde 24 oranında artarak 840 bine yükseldi. 

Bu gelişmeleri özetleyen DW Türkçe’nin bir haberinde, Alman vatandaşı olan işsizlerin sayısının yüzde 19 arttığına dikkat çekildi. Bu kesimin sayısı 1 milyon 964 bin olarak kaydedildi.

Federal İstihdam Dairesi ayrıca mülteci veren başlıca 8 ülkenin (Suriye, Irak, Afganistan, İran, Eritre, Nijerya, Somali ve Pakistan) vatandaşları arasındaki işsizlik oranlarını da açıkladı. Bu sekiz ülkeden Almanya'ya gelenlerde işsizlik, yüzde 23 oranında arttı ve şimdiye kadar kaydedilen en yüksek rakam olan 272 bine çıktı.

ALMANYA’DA EĞİTİM ALMAMIŞ OLANLAR 

Koronavirüsün ekonomik sonuçlarının özellikle yabancıları vurmasının nedeni, bu insanların çalıştığı branşlarla açıklandı. Gastronomi, temizlik ya da güvenlik gibi mesleklerde pandemi döneminde işsizlikte belirgin bir artış görüldü.

Haberde Almanya'da meslek eğitimi almamış olanların ağırlıklı olarak işlerini kaybettiklerine de işaret edildi. Meslek eğitimi gerektirmeyen işlerde ise yoğunluklu olarak Alman ya da Avrupa Birliği ülkesi vatandaşı olmayan kişiler çalışıyor.

Koronavirüs kriziyle birlikte istihdam piyasasında Alman vatandaşı olanlarla olmayanlar arasındaki makasın da açıldığı tahmin ediliyor. Henüz bu değişime ilişkin yeni sayılar olmamakla birlikte haberdeki şu bilgi dikkat çekti: Mart ayında çalışabilir durumdaki Alman vatandaşlarının yüzde 63'ü sigortalı bir işte istihdam edilirken, bu oran Alman vatandaşı olmayanlarda yüzde 46. Avrupa Birliği ülkesi vatandaşı olup da Alman olmayanlarda bu oran yüzde 53, en çok mülteci veren sekiz ülke arasında ise yüzde 30 olarak saptandı.

+49 – BERLİN

FOTO:  CDC on Unsplash

HABERE YORUM KAT