Korona kısıtlamaları kaldırılıyor mu ? Heiko Maas tarih verdi

Korona kısıtlamaları kaldırılıyor mu ? Heiko Maas tarih verdi

Almanya'da korona kısıtlamaları kaldırılacak mı ? Aşılanan kişilerin sayısının artması sonrasında çoğunluk artık kısıtlamaların kaldırılması gerektiği görüşünü savunuyor.

Dışişleri Bakanı Heiko Maas yaptığı açıklamada  "Almanya'daki herkesin aşılanma hakkı olduğunda, artık herhangi bir kısıtlama için yasal veya siyasi bir gerekçe bulunmamaktadır" ifadelerini kullandı. Bu kararın yürürlüğe girmesinin uzun sürmeyeceğini belirterek ağustos ayında kısıtlamaların kaldırılabileceği işaretini verdi.

Almanya Sağlık Sigortaları Hekimler Birliği Başkanı Andreas Gassen daha önce de Mass'a benzer bir açıklamada bulunarak. Bild gazetesine verdiği demeçte, " En geç eylül ayına kadar aşı olmak isteyen herkese aşı hakkı verilecek, ardından neredeyse tüm korona önlemlerinin kaldırılması gerekecek'' ifadelerini kullandı.Aşı olmak istemeyen vatandaşların olabileceğini ama bu kişiler yüzünden aşı olanların maske takmak zorunda olmasının doğru olmadığını, aşı olmak istemeyenlerin takmaya devam etmesi gerektiği açıklamasında bulundu.

Angela Merkel, Almanya'da yaşayan tüm vatandaşların en geç 21 Eylül'e kadar aşı hakkı çıkacağı konusunda açıklamada bulunmuştu. Sağlık Bakanı Jens Spahn tüm halkın aşılanmasının temmuz sonunda bitebileceğini öngörüyor.

 

HABERE YORUM KAT