Korona günlerinde AOK Hessen uyarısı: Hepatit belirtisinde derhal doktora gidin

Korona günlerinde AOK Hessen uyarısı: Hepatit belirtisinde derhal doktora gidin

Alman sağlık kasası AOK’nın Hessen Teşkilatı’ndan yapılan açıklamada, hepatite yakalandığından endişe eden veya hepatit semptomları gösterenlerin korona pandemisine rağmen derhal doktora gitmesi istendi.

AOK Hessen ciddi bir karaciğer hastalığı olan Hepatit B ve C’nin kronik hale gelebileceğini, tedavi edilmezse siroz veya kanser nedeniyle ölüme bile yol açabileceğini bildirdi. AOK Hessen Tıbbi Yeterlilik Merkezi'nden Christoph-Gèrard Stein, koronavirüs günlerinde özellikle dikkatli olunmasını önererek, şu açıklamalarda bulundu. 

“Hepatit, ilk başta akut olan ve daha sonra bazı durumlarda kronikleşen virüs kaynaklı bir karaciğer iltihabıdır. Kronifikasyon riski ise Hepatit C'de çok yüksektir, ancak Hepatit B de sürekli ve istenmeyen bir ‘refakatçiye’ dönüşebilir. Maalesef akut fazda bulantı, ateş, üst karın ağrısı, iştahsızlık, yorgunluk ve kas ağrısı gibi belirtiler çok belirsizdir. Hepatitin başlangıcının genellikle grip benzeri bir enfeksiyon olarak görülmesinin nedeni budur. Cildin sararması, dışkıda renk değişikliği veya hassasiyet ancak daha sonra ortaya çıkar. Ek olarak, birçok hastalık tamamen semptomsuz ilerler, bu nedenle hepatit genellikle yalnızca kronik olduğunda keşfedilebilir.

ETKİLİ AŞILAR MEVCUT

Ama o zaman bile çok geç kalınmış olmaz. Örneğin Hepatit C vakalarının yüzde 95’i daha sonraki bir aşamada bile yeni ilaçlar sayesinde tedavi edilebiliyor. Ne yazık ki, bu Hepatit B için geçerli değildir. Burada yalnızca kronik bir seyri kontrol edebilirsiniz, ancak bu aynı zamanda potansiyel olarak yaşamı tehdit eden dolaylı hasarlardan kaçınmak için de kesinlikle gereklidir. Bu yüzden lütfen koronaya rağmen doktor ziyaretinden kaçınmayın. 

Hepatit B, kan ve vücut sıvıları yoluyla bulaşır. Cinsel ilişki bulaşmada rol oynuyor. Hepatit C virüsü ise diğer vücut sıvılarına göre daha sık kan ve kan ürünleri yoluyla bulaşır. Birçok sağlık sigortası tarafından Hepatit A ve B aşılarının ücretleri üstleniliyor.”

+49 - BAD HOMBURG

HABERE YORUM KAT