Korona Avrupa’nın en batısında denetlenemiyor: İspanya'da vakalar tırmanıyor

Korona Avrupa’nın en batısında denetlenemiyor: İspanya'da vakalar tırmanıyor

Sağlık Bakanlığında Covid-19’a karşı mücadeleyi yürüten komisyonun başkanı Fernando Simon: “Vaka sayılarında büyük bir artış gördük. Bu veriler, rahat bir şekilde uyumamıza izin vermiyor.”

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında hafta sonundan bu yana yeni vaka sayılarında 23 bin 572 artış olduğu açıklandı.

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, cuma gününden bu yana İspanya’da covid-19 salgınında vaka sayılarında 23 bin 572 artış yaşandığı, en fazla görüldüğü bölgelerin Madrid, Bask, Katalonya, Kanarya Adaları ve Endülüs olduğu belirtildi.

Avrupa’da Covid-19 vakalarının en fazla olduğu ülke olan İspanya’da, toplam vaka sayısı 462 bin 858 olarak güncellendi.

Bakanlık ayrıca, Covid-19’dan son 7 günde 141 kişinin öldüğünü belirtirken, salgında hayatlarını kaybedenlerin toplam sayısı 29 bin 974’e ulaştı.

TEST SAYISI İKİ KAT ARTTI

Sağlık Bakanlığında Covid-19’a karşı mücadeleyi yürüten komisyonun başkanlığını yapan Fernando Simon, son verilere ilişkin basına yaptığı değerlendirmede, “Ağustos ayının ağzımızda acı bir tat bıraktığını söylemek lazım. Temmuza göre ağustosta test sayısını neredeyse iki kat artırdık. Yeni önlemler alındı. Ama vaka sayılarında büyük bir artış gördük. Böyle bir artışın daha ileride olabileceği beklenebilirdi. Bu veriler, rahat bir şekilde uyumamıza izin vermiyor” açıklamasında bulundu.

Simon, başkent Madrid gibi bazı yerlerde salgının kontrol altına henüz alınamadığını kaydederek, “Salgında, yıkıcı olmayan ama iyi de olmayan bir durumla karşı karşıyayız. Sağlık sistemi düzgün çalışsa da vakalardaki artış sorun yaratmaya başladı. Hastanelerde hasta kabulde bazı noktalarda yoğunluk var” diye konuştu.

Öte yandan İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Covid-19’un ülkedeki etkilerini değerlendirdiği bir konferansta birlik çağrısında bulundu. Sanchez, “Yüzyılımızın en büyük meydan okumasına karşı birlik olmaya ihtiyacımız var” dedi.

+49 – MADRİD

FOTO: A.A.

HABERE YORUM KAT