Korona, 1,6 milyar işçinin geçim kaynağını yok edebilir

Korona, 1,6 milyar işçinin geçim kaynağını yok edebilir

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), koronavirüs krizi nedeniyle 1,6 milyar işçinin geçim kaynaklarını kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğu uyarısında bulundu.

CENEVRE - Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından açıklanan raporda, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) krizinin dünya genelinde kayıt dışı ekonomide ve yüz milyonlarca işletme üzerinde yıkıcı etkiler oluşturacağı vurgulandı.

"305 milyon tam zamanlı çalışan işsiz kalacak"

Raporda, 2020 yılı başından bu yana küresel çapta iş saatlerinde yüzde 10,5 daralma yaşanacağı, bunun da 305 milyon tam zamanlı çalışanın işsiz kalmasına denk düştüğü belirtildi.

"Çalışma saatlerinde keskin düşüş devam etti"

Salgın nedeniyle dünya genelinde çalışma saatlerinde keskin düşüşün devam ettiğine işaret edilen raporda, "Bu, küresel iş gücünün neredeyse yarısını oluşturan kayıt dışı ekonomideki 1,6 milyar işçinin geçim kaynaklarının ortadan kalkması tehlikesiyle karşı karşıya olduğu anlamına geliyor." ifadesi yer aldı.

ILO Genel Direktörü Guy Ryder, Cenevre'de video konferans yoluyla düzenlediği basın toplantısında, 7 Nisan'da açıkladıkları raporu revize etmek zorunda kaldıklarını, salgın nedeniyle ülkelerde getirilen kısıtlamaların sürmesi ve genişletilmesinin bu kararda etkili olduğunu ifade etti.

"Dünya genelinde milyonlarca işletme zor nefes alıyor"

Ryder, salgın ve iş krizinin devam ettiğini, bunun da "en savunmasız durumdaki insanlara" acil destek verilmesini gerektirdiğini belirterek, "Milyonlarca insan için bir gelirin olmaması, gıda olmaması, güvenlik olmaması ve bir gelecek olmaması demektir. Dünya genelinde milyonlarca işletme zor nefes alıyor." dedi.

İşçi ve işletmelerin desteklenmesi için "acil, hedefli ve esnek" önlemler alınması çağrısında bulunan Ryder, bunun özellikle kayıt dışı ekonomiler ve küçük işletmeler için gerekli olduğunu kaydetti.

 

HABERE YORUM KAT