Köpek maması seçmenin tüyoları

Köpek maması seçmenin tüyoları

Köpek maması seçimi önemli bir konu… Mama seçmenin köpeğinize özgü davranışlardan yola çıkılan bir çok farklı ayrıntısı var. İşte mama seçmenin tüyoları…

Köpeğiniz için, lezzetli bir köpek maması mı arıyorsunuz? O zaman dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar olduğunu söyleyebiliriz. Köpeğinizin isteklerine kulak vermeli ve buna göre bir mama tercih etmelisiniz. Her geçen gün farklı özellikleri ile ön plana çıkan pek çok köpek maması markası bulunur. Peki ama bunlar arasında hangisi köpeğiniz için uygundur? İşte bu soruyu biraz da köpeğinizi inceleyerek yanıtlamanız daha mantıklı olacaktır. İşte dikkat edilmesi gerekenler…

KÖPEĞİNİZİN YAŞI İLK KRİTERDİR

Şunu unutmamak gerekir ki, köpeğinizin cinsi ve yaşı onun hakkında çok ciddi bilgiler vermektedir. Bu sebeple köpeğinizin cinsi, boyutu ve yaşına göre bir mama tercih etmeniz önem arz eder. Özellikle aşırı genç ve yaşlı köpeklerde mama tercihinden önce bir veteriner hekime danışmanız daha yerinde olabilir.

Bir diğer önemli unsur ise aktivite seviyesidir. Bazı köpekler göründüğünden çok daha enerjiktir. Bu hareketli halleri onlar için yüksek enerji ihtiva eden, mamalar almanız anlamına gelmektedir. Bazı durumlarda köpekleri rahatlatmak, kilo vermesini sağlamak yada kilo almasına destek olmak için de kullanılan mamanın enerji miktarı değiştirilebilir. Aynı zamanda mamanın verilme sıklığı da artırılabilir.

KÖPEĞİNİZİN SAĞLIĞINA DİKKAT EDİN

Eğer köpeğinizde özel bir sağlık sorunu yoksa, (çoğunlukla sabit bir hastalık yada alerji gibi) köpeğinizin alışkanlıklarını sürekli olarak gözlemeniz gerekmektedir. Bu gibi durumlarda veterineriniz size nasıl bir mama alabileceğiniz konusunda bilgi verecektir.

HABERE YORUM KAT