• BIST 110.418
 • Altın 328,030
 • Dolar 6,1779
 • Euro 6,7870
 • Berlin 2 °C
 • Frankfurt 2 °C
 • Paris 5 °C
 • Ankara 9 °C
 • İstanbul 8 °C
 • İzmir 13 °C
 • Stockholm -1 °C

Konya-İstanbul YHT seferi açılış töreni

Konya-İstanbul YHT seferi açılış töreni
ANKARA (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pensilvanya'nın açıklama yaptığını belirterek, "Bakıyorsunuz şahsıma yönelik çok çirkin benzetmeler,...

ANKARA (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pensilvanya'nın açıklama yaptığını belirterek, "Bakıyorsunuz şahsıma yönelik çok çirkin benzetmeler, beddua seansları ve şimdi daha da enteresan bir açıklama yaptı. Gazetelerden alınan, onun kendi takımı için 'onların yerinde olmak isterdim' diyor. Senin elini, kolunu bağlayan yok ki gel onların yanına, gel onların yerine. Hiç kimse sana 'gelme' demiyor, gel. Çoktandır sana 'gel' diyoruz zaten. Pensilvanya'da koruma altında olanlar buraya gelemez" dedi.

Erdoğan, Konya-İstanbul Yüksek Hızlı Tren (YHT) seferlerinin başlaması dolayısıyla Konya Tren Garı'nda düzenlenen törende, Suriye'de gözlerini kapatanların, Filistin'de katliama sırtını dönenlerin Türkiye'ye demokrasiden, insan haklarından bahsedemeyeceklerini vurguladı. 

Bundan 55 yıl önce 1959'da Türkiye'nin AB'ye üyelik başvurusunda bulunduğunu anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 17 Aralık 2004'te müzakerelere başlama kararının alındığını ve imzaların atıldığını söyledi.

Erdoğan, 55 yıldır özellikle son 10 yıldır AB'nin Türkiye'yi oyaladığına işaret ederek, "Daha doğrusu oyalamanın gayreti içindeler. Hiç kusura bakmasınlar. Biz, Avrupa Birliğinin kapı kulu değiliz. Bizi bir defa millet olma şuuru ve idraki içerisinde alacaklarsa alırlar, almayacaklarsa almazlar. Bu sözlerimizden de rahatsız oluyorlar. Niye rahatsız oluyorsunuz? 'Uluslararası adalet' denilen bir anlayış var. Mısır'da sustunuz, Ukrayna'da sustunuz, Suriye'de sustunuz, Irak'ta sustunuz, Filistin'de sustunuz. Ne zaman adaleti haykıracaksınız? Türkiye'de sadece susmakla kalmıyor, darbe girişimlerine destek oluyorsunuz" ifadelerini kullandı.

-"Hoca görüntüsü altındaki şaklabanlara teslim etmeyeceğiz"

Türkiye'yi maşalara asla teslim etmeyeceklerinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Bu ülkeyi uluslararası çevrelerin taşeronu olan ihanet şebekelerine, paralel devlet yapılanmalarına, hoca görüntüsü altındaki şaklabanlara asla teslim etmeyeceğiz. İşte terör örgütleri çıkıyor değil mi? Şu anda Pakistan'daki olayı gördünüz, 130'u aşkın yavruyu, öğrenciyi şehit ediyorlar. DEAŞ diye bir şey çıktı onun da neler yaptığını görüyorsunuz. DEAŞ, Irak'ta neler yaptı, şu anda Suriye'de neler yapıyor?  Ne adına, sorarsanız 'İslam' adına yapıyormuş. Böyle bir İslam yok. İslam, barıştır ve İslam'a gölge düşürüyorsunuz. Sizin yaptıklarınız sebebiyle bugün dünyada bir İslamofobi girişimi başladı. Herhangi bir taksiratı olmayan insanları acımasızca öldürmek, savunmasız insanları öldürmek bizim dinimizde bunlar yok. Ben inanıyorum ki millet, bütün kazanımlarına özellikle de istiklaline sımsıkı sahip çıkmaya devam edecektir. Onlara rağmen bu rahatsızlara, hazımsızlara rağmen biz Türkiye'ye eserler kazandırmaya, Türkiye'yi daha da büyütmeye devam edeceğiz."

-"Onlar 'basın özgürlüğü' deyip timsah göz yaşı dökecek"

Erdoğan, İzmit'te önceki gün özel sektöre ait 3 milyar dolarlık yeni bir yatırımı açtıklarını hatırlatarak, Türkiye'nin milli uydusu olacak Türksat 6-A uydusunun inşa projesinin imzalarını attıklarını kaydetti.

Konya'da yüksek hızlı tren seferlerini başlatacaklarını bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Onlar 'basın özgürlüğü' deyip timsah göz yaşı dökecekler, onlar 'yolsuzluk' deyip iftira atacaklar, onlar darbelere kol kanat gerecekler, onlar Türkiye düşmanlarıyla iş tutacaklar. Ama biz işimizi yapacak, milletimize hizmet üretmeye devam edeceğiz" diye konuştu.

Erdoğan, Konya-İstanbul arasındaki hızlı trenin 1 hafta süreyle ücretsiz olarak hizmet vereceğini bildirdi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan'a teşekkürlerini ileten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bir hafta süreyle gerek Konya'dan İstanbul'a gerek İstanbul'dan Konya'ya gelecek kardeşlerimiz hakikaten farklı bir huzuru yaşasınlar" dedi.

Erdoğan, Konyalılara da seslenerek, "Büyük Türkiye'ye yeni Türkiye'ye destek olduğunuz için, yalanlara, iftiralara değil Hakk'a inandığınız için sizlere şükranlarımı sunuyorum" ifadesini kullandı.

(Bitti)

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05