Komşusunu ihbar eden aileye şikayet

Komşusunu ihbar eden aileye şikayet

İsviçre'de yaşayan bir Türk aile, komşularını FETÖ'cü diye Türkiye'deki savcılığa ihbar etti. İhbar edilenlerden bazılarının Türk pasaportu iptal oldu, ihbar eden aile hakkında ise İsviçre'de casusluktan suç duyurusunda bulunuldu.

İsviçre'de yaşayan bir Türk aile, çoğu komşularından oluşan 14 kişiyi 2017 yılında FETÖ'cü oldukları gerekçesiyle Türkiye'ye ihbar etti. 

Çoğu İsviçre vatandaşı olan bu kişilerin bir kısmı başkonsolosluğa gittiklerinde pasaportları yenilenmeyince, Türkiye'de avukat tutarak soruşturma dosyalarına ulaştı. 

Euronews'ten Gülsüm Alan'a konuşan ihbar edilenlerden biri şunları söyledi:

 "2018 yılında çocukların pasaportlarının yenilenmesi için Türk konsolosluğuna gittik, işlemlerimizi yapmadılar. Pasaportlarımızın iptal edildiğini bu yüzden çocuklara da pasaport veremeyeceklerini belirttiler. Açıklama yapılmadığı için olayın aydınlatılması için Türkiye'den bir avukat tuttuk. Avukatımız bazı yazışmalar yaptı, davalar açtı. Geçtiğimiz 25 Haziran tarihinde, avukatım bana bir mail gönderdi. Mailde Türkiye'de bizim ile ilgili dosyanın içeriği vardı. Çok şaşırdık. Aklımızın köşesinden geçmeyecek şeyler gördük. Dosyada çiftin 4 Temmuz 2017 tarihinde emniyete gittiği yazıyor. Dosyada bizim ile ilgili gerçeği yansıtmayan suçlamalar bulunuyor. İsimlerimiz yer alıyor."

Casusluktan syç duyurusu

14 kişilik grubu ihbar eden çifte, İsviçre Ceza Kanunu'nda bulunan 272. madde uyarınca "Siyasi casusluk" suçlaması yöneltiliyor. Avukat Nguyen'e göre İsviçre vatandaşlarının zararına başka bir devlete bilgi vermenin "casusluk" kapsamına girdiğini ve bu kişilerin 3 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabileceğini söyledi.

Söz konusu grup casusluk suçlamasının yanı sıra 'onur kırıcı davranış' ve 'iftira suçlarına maruz bırakıldıkları’ gerekçesiyle geçtiğimiz perşembe günü İsviçre Federal Savcısı’na başvurdu.

HABERE YORUM KAT