Komşudaki risk büyükmüş: Norveçli Bakan Maeland’den “İsveç’e gitmeyin” uyarısı

Komşudaki risk büyükmüş: Norveçli Bakan Maeland’den “İsveç’e gitmeyin” uyarısı

Norveç Adalet Bakanı Monica Maeland, Norveç televizyonunun sorularını yanıtlarken “Alışveriş yapmak için İsveç’e gitmeyin orada yeşil bölge yok. İsveç’te hâlâ enfeksiyon riski var” diye konuştu.

Dünya genelinde etkili olan koronavirüs salgını Norveç ile komşusu İsveç’in de arasına girdi. Norveç, vatandaşlarına komşu ülke İsveç’e ilişkin uyarılarda bulundu. 

Norveç halkının, alışverişte kendi ülkelerine oranla ucuz olan İsveç’i tercih etmesi salgınla mücadelede yetkilileri harekete geçirdi. Norveç Adalet Bakanı Monica Maeland, vatandaşlarına sınırın kendi tarafında kalmalarını hatırlattı ve “Kesinlikle gerekli olmayan yurtdışı seyahatlerden kaçınmanızı tavsiye ediyorum. Aynı zamanda alışveriş yapmak için de sınır boyunca seyahat etmekten kaçınmalısınız” dedi. 

“İsveç’te yeşil bölgeler yok” diyen Adalet Bakanı, “Kırmızı ve sarı alanlar ve hâlâ enfeksiyon riski var. Eğer seyahat etmek istiyorsanız risk konusunu dikkatlice düşünmeniz gerekiyor. İsveç’ten gelenlerin, Norveç’te serbestçe hareket etmeleri için 14 gün karantinaya alınması gerekir” ifadelerini kullandı.

+49 – STOCKHOLM

FOTO: A.A.

HABERE YORUM KAT