Koltuğu bırakmaya hazırlanan Kramp-Karrenbauer: “CDU parti konferansı ertelenebilir”

Koltuğu bırakmaya hazırlanan Kramp-Karrenbauer: “CDU parti konferansı ertelenebilir”

Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) parti lideri Annegret Kramp-Karrenbauer korona krizi nedeniyle aralık ayında yapılması planlanan parti kongresinin ertelenmesinin mümkün olduğunu söyledi.

CDU parti başkanlığından ayrılmak için gün sayan Federal Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, Welt am Sonntag gazetesine yaptığı açıklamada “İkinci dalganın gelmesi durumunda, yönetim kurulu parti kongresi gerçekleşene kadar görevde kalır” dedi.

CDU, aralık ayı başında Stuttgart'ta düzenlenecek bir parti kongresinde yeni liderini seçmek istiyor. Favori adaylar Kuzey Ren-Vestfalya Başbakanı Armin Laschet, CDU Meclis Grubu eski Başkanı Friedrich Merz ve partinin dışişleri politikaları uzmanı Norbert Röttgen. Nisan ayı sonunda planlanan parti kongresi korona krizi nedeniyle iptal edilmişti.

KARAR EYLÜL ORTASINDA

Stuttgart'ta 1001 delegenin de yeni temel programı tartışması beklenen dört günlük parti kongresi planlanıyor.  Korona krizi nedeniyle parti yönetimi uzun zamandır bu programın nasıl daha “kompakt” hale getirilebileceğini tartışıyor. Karar, 14 Eylül'deki yönetim kurulu toplantısında verilecek. 

Yönetim kademelerinde daha fazla kadının görev almasını talep eden ve kota düzenlemesinin acilen uygulamaya girmesini isteyen  Kramp-Karrenbauer, “Parti kongresinde bir karar vermiş olsaydık, bu önemli bir sinyal olurdu” dedi.

Alman Basın Ajansı DPA’ya göre, Hıristiyan Sosyal Birlik (CSU) parti lideri Markus Söder'in başbakanlık adaylığına ilişkin tartışmalara da Kramp-Karrenbauer, “Markus Söder mükemmel bir Bavyera Başbakanı ve çok iyi bir CSU lideri” olduğunu söyleyerek  Merkel’in halefine destek vermiş oldu. 

+49 - BERLİN

FOTO: Michael Kappeler / DPA

 

 

HABERE YORUM KAT