Köln'de ezan kavgası büyüyor!

Köln'de ezan kavgası büyüyor!

Köln Belediye Başkanı Henriette Reker geçtiğimiz günlerde iki yıllık bir pilot proje duyurdu. Bu projeye göre, hemen hemen tüm şehirde geçerli olmak üzere camilerden ezan okunmasına izin verilecek.

Belediye başkanı hafta sonu Twitter’da, “Köln, dini özgürlük ve çeşitlilik şehridir. Şehir merkezine gelenleri, katedral karşılıyor ve kilise çanları eşlik ediyor. Köln halkının büyük bir kısmı Müslümandır ve müezzin çağrısına izin vermek benim için bir saygı göstergesidir” ifadelerine yer verdi.

Resmi cami toplulukları ile yapılan ilk görüşmelerden sonra Köln, başlangıçta iki yılla sınırlı olan model projeye başlayacak. Talep üzerine ve şartlara bağlı olarak, uygulamak isteyen cami cemaatleri, Müslümanlar için Cuma ezanlarını okuyabilecek.

Ezanın okunacağı mahalle, cami cemaati tarafından önceden bilgilendirilmelidir. Ayrıca her cami, sorularla ve şikâyetlerle ilgilenecek bir irtibat kişisi belirlemelidir. Ezan sadece Cuma günleri 12.00-15.00 saatleri arasında ve en fazla beş dakika boyunca okunabilir. Ezanın yüksekliği de belirli bir limitle sınırlandırılacak. Belirlenen proje, Köln şehir yönetimi tarafından yakından takip ediliyor. Projenin geleceği, iki yıllık sürenin sonunda belirlenecek.

Reker, projeyi “dinlerin karşılıklı kabulünün bir sembolü” olarak değerlendirdi ve projeyi eleştirenleri hedef alan, “Bu projeden şüphe duyan herkes, Köln’ün kimliğini ve barış içinde yaşamamızı sorgular” dedi.


“Siyasi bir mayın tarlası”
İslam uzmanlarının projeye bakış açısının şüpheli olduğu belirtildi. Entegrasyon uzmanı Ahmad Mansour, “Konu, belediye başkanının iddia ettiği gibi dini özgürlük veya çeşitlilik değil. Cami işletmecileri daha fazla görünürlük istiyor” dedi. 


Artı49 Haber Merkezi                              
Haber: Tuğba Ünal

HABERE YORUM KAT