Köln/Bonn Havalimanı: Güvenlik kontrolü, bekleme süreleri, check-in ve diğer tüm bilgiler

Köln/Bonn Havalimanı: Güvenlik kontrolü, bekleme süreleri, check-in ve diğer tüm bilgiler

Son zamanlarda Köln/Bonn Havalimanı'nda uzun bekleme süreleri ve kaos yaşanıyor. Haberimizde check-in sırasında ve güvenlik kontrolünde nelere dikkat etmeniz gerektiğini okuyabilirsiniz.

Korona kurallarının gevşemesiyle birlikte insanlar artık seyahat etmek istiyorlar ve havaalanlarındaki yolcu sayısı artıyor. Havaalanı müdürü Thilo Schmid yaptığı bir açıklamada: “Tüm süreçleri mümkün olan en iyi şekilde organize etmek ve kontrol etmek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz” diyor.  Yine de özellikle yoğun zamanlarda bekleme sürelerinden kaçınmak imkansız bir hale geliyor. Schmid yolcularına her zaman erken gelmelerini ve iyi hazırlanmalarını öneriyor. 

Güvenlik kontrolü ve Check-in

Artan yolcu sayısı Köln/Bonn Havalimanı'nda uzun kuyruklara neden oluyor. Havaalanı, "Bu nedenle, özellikle yoğun zamanlarda daha uzun bekleme süreleri olabilir" diyor. Havalimanı, yolcuların kalkıştan en az iki buçuk saat önce havalimanında olmalarını tavsiye ediyor.

Check-in saatini, güvenlik kontrollerini ve doğru kapıyı bulmayı kesinlikle hesaba katmalısınız. Gidiş kapıları kısa sürede değişebileceğinden yolcuların anonslara dikkat etmeleri ve ekranları izlemeleri gerekmektedir.

Daha fazla çalışan, daha basit güvenlik kontrol süreçleri

Köln/Bonn Havalimanı, durumu biraz hafifletmek için yaz sezonunda ek personel alacağını duyurdu. Havalimanı CEO'su Thilo Schmid, ekibinin 2021 yazına kıyasla yaklaşık 100 yeni çalışan tarafından artırıldığını bildirdi. Diğer 80 potansiyel çalışan ile iş görüşmeleri devam ediyor.

İşlemleri daha da basitleştirmek için, biniş kartı kontrolünden önce yolcuları desteklemek için terminalde ek bir hizmet sağlayıcı görevlendirilecek. Bu önlem, güvenlik kontrollerinden sorumlu federal polisin işini kolaylaştırmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, federal polis, uçuş operasyonları arasındaki koordinasyonu kolaylaştırmak ve süreçleri optimize etmek için bir iletişim merkezi kuruldu. Uçuş tarifeleri de düzeltildi.

Güvenlik kontrolünden hızlı bir şekilde nasıl geçersiniz?

Köln/Bonn Havalimanı'nda güvenlik kontrollerinden hızlı ve kolay bir şekilde nasıl geçileceğine dair birkaç ipucu var. Saat, anahtar ve cüzdan gibi küçük eşyalar, kontrol başlamadan önce valizinize veya ceket cebinize konulmalıdır. İçecek şişeleri ideal olarak boş olmalıdır veya hiç alınmamalıdır. Yine de yanınıza sıvı almanız gerekiyorsa, kontrol alanının önündeki bir makineden bu amaç için sağlanan bir çanta alabilirsiniz. Konteyner başına limit: 100 mililitre

Kontrolleri daha da basitleştirmek için, valizlerinizi paketlerken tablet ve dizüstü bilgisayar gibi elektronik cihazlar üstte istiflenebilir. Kontrol sırasında el bagajından kontrol için teknik cihazlar alınır. Bu, güvenlik personelini ve kendinizi çanta ve sırt çantalarını karıştırmaktan kurtarır. Ceket veya palto, röntgen için kullanılan kutulardan birine bagajdan ayrı olarak yerleştirilmelidir.

Online check-in nasıl çalışır?

Köln/Bonn Havalimanı'nda online check-in:

Eurowings: Kalkıştan 72 saat önce (Eurowings Discover hariç, 23 saat sonra)

EasyJet: Kalkıştan 30 gün önce

RyanAir: Kalkıştan 60 gün önce

Bu havayolları Köln/Bonn'dan uçuyor

Air Arabia Fas

Avusturya

mavi hava

Bulgar Hava Kiralama

Corendon Havayolları

Eurowings

Freebird Havayolları

İran Hava

Lufthansa

Pegasus Hava Yolları

Pobeda Havayolları

Ryanair

SunExpress

TUIFly

Türk havayolları

Wizz Air

 

Haber Çeviri: Tuğba Ünal
Fotoğraf:AA

HABERE YORUM KAT