Kendinizi ihbar ederseniz 5 yıl, etmezseniz 12 yıl vergi beyanı mecburiyeti

Kendinizi ihbar ederseniz 5 yıl, etmezseniz 12 yıl vergi beyanı mecburiyeti

Vergi uzmanı Doğan Uzunay otomatik bilgi değişimine işaret ederek vatandaşlarımızı uyardı: Kendinizi ihbar ederseniz 5 yıl, etmezseniz 12 yıl vergi beyanı mecburiyeti var.

Gelir vergisi destek merkezi ISAR’ın yöneticilerinden de olan,  Almanya’da 30 yılı aşkın bir süredir çalışmalarını sürdüren Doğan Uzunay “Türkiyede faiz ve kira geliri olanlar, Türkiyenin 2021 yılından itibaren Alman maliyesine otomatik bilgi vereceğini unutmamalılar” dedi. Stuttgart'ta yayınlanan Gazette Aktuell’de yer alan bir habere göre, vergi uzmanı Uzunay şunları söyledi:

image001.jpg

Vergi uzmanı Doğan Uzunay

 

“Türkiye ve Almanyada bekârlarda 801 avro, evlilerde 1602 avrodan fazla faiz geliri olanlar ve Türkiye‘de kira geliri olanlar, kendilerini Alman maliyesine ihbar ederlerse, son 5 yıl için vergi beyannamesi verebilirler. Aksi takdirde Alman maliyesinin istemesi durumunda son 10 yıl için veya 12 yıl için vergi beyannamesi vermek zorundadırlar. Tahakkuk edecek vergi meblağına da senelik yüzde 6 faiz uygulanmaktadır.”

Türkiye’nin, AB ve OECD üyesi ülkelerle birlikte tarafı olduğu “Finansal Bilgilerin Karşılıklı Otomatik Paylaşımı Anlaşmasının” yükümlülükleri 31 Aralık itibariyle uygulamaya girecek. Bu anlaşma kapsamında yurtdışında yaşayan 6 milyon Türk’ün Türkiye’deki bankalarda yatan paraları ve her türlü finansal bilgileri bulundukları ülkelere bildirilmeye başlandı. İngiltere, İspanya, İtalya, İsveç ve Norveç’e yıl sonunda bildirilecek. Almanya, Hollanda, Avusturya, Belçika, Fransa gibi Türklerin yoğun yaşadığı ülkelerde gelecek yıl bildirilecek. Anlaşma kara para ile mücadele için imzalandı.

+49 – STUTTGART

FOTO:  Michael Longmire on Unsplash 

Kaynak: www.agazete.de

HABERE YORUM KAT

1 Yorum