Kedi ve köpekler, sahiplerinin hafıza kaybı riskini azaltıyor

Kedi ve köpekler, sahiplerinin hafıza kaybı riskini azaltıyor

Evde beslenen kedi ve köpeklerin, sahiplerinin zihinsel sağlıklarına olumlu etkilerinin ortaya çıktı.

Sevimli dostlarımızın, zihinsel sağlığımıza da yarar sağladıkları ortaya çıktı.

Florida Üniversitesi, evcil hayvanların insan sağlığına hem fiziksel hem de zihinsel faydalarının olduğunu ortaya çıkaran bir araştırmanın sonuçlarını paylaştı.

Amerikalı araştırmacılara göre, evcil köpekler ve kediler, sahiplerine sadece sevimli birer arkadaş olmakla kalmıyor, aynı zamanda sahiplerinin sağlıkları üzerinde olumlu etkiler gösterebiliyor ve hatta hafıza kaybına karşı dahi koruyabiliyor.

HAFIZA KAYBINI ENGELLİYORLAR

Doktora öğrencisi Jennifer Applebaum, altı yıl boyunca evcil hayvanların, sahiplerinin ruh hali üzerindeki etkilerini araştırdı. Beş yıldan uzun bir süre aynı evde hayvanlarla birlikte yaşayan kişilerin, bilişsel yetenek ve hafıza kaybı ölçeğinin 1,2 puan daha düşük olduğu tespit edildi.

Bulgular, Michigan Üniversitesi'nde nöroimmünolog olan ve çalışmanın ortak yazarlarından Dr. Tiffany Braley tarafından da teyit edildi. Braley CNN'e yaptığı açıklamada, "Bu bulgular, uzun süreli evcil hayvan sahipliğinin zihinsel gerilemeye karşı koruma sağlayabileceğinin ilk kanıtıdır" dedi.

Araştırmacılar, evcil hayvanların, hafıza kaybını önleyici bir etkilerinin olduğunu tespit etmiş olsalar da bunun nasıl olabildiğine dair asıl neden henüz belirlenebilmiş değil. Sonuçta, kedi ve köpek gibi evcil hayvanlarla kurulan fiziksel temasın, rahatlatıcı etkisinin payı olabileceği düşünülüyor.

KAN BASINCINI AZALTIYOR

Örneğin hayvanları okşamak ve sadece onların varlığı bile insanlarda kan basıncını düşürebilmektedir. Evcil hayvanların, stres seviyeleri üzerinde de olumlu etkileri vardır. Stresin ruh sağlığı, bilişsel yetenekler ve hafıza üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olduğu daha önce başka çalışmalarda da doğrulandığından, bağlantı buradan kurulmaya çalışılıyor.

2009'da Amerika'da yapılan bir araştırma da kedisi olan hastaların kedisi olmayanlara göre daha az kalp rahatsızlığı geçirdiğini ortaya koymuştu.

ARTI49

HABERE YORUM KAT