Kedi sahiplenmeden önce kendinize sormanız gereken 10 soru

Kedi sahiplenmeden önce kendinize sormanız gereken 10 soru

Yeni bir evcil hayvan evinize taşınmadan önce açıklığa kavuşturulması gereken birkaç husus vardır. Hayvanseverlerin kedi sahiplenmeden önce bilmesi gerekenler…

Kedi sahiplenme kararı verenlerin birçok farklı nedeni bulunuyor. Bazı kişiler için sosyal medyada izledikleri sevimli görüntüler cezbedici olurken bazı kişiler için kedilerin dostluğunu deneyimlemek en önemli itici güç haline geliyor. Kedi sahiplenme kararı verilmesinde asıl gerekçe ne olursa olsun, sahiplenme sonrasında yaşanacak temel aşamalar aynı kalıyor. Kedi sahiplenmeden önce kendinize sormanız gereken 10 soru:

1.BİR HAYVANLA YAŞAMAYA HAZIR MIYIM?

Bir kedi sahiplenen herkes, 15 yıl veya daha fazla yaşayabilen başka bir canlının bakımını üstlenmiş olur. Bu nedenle evcil hayvan sahipleri, kedilerini önümüzdeki on ila 15 yıllık yaşam planlarına dahil etmelidir.

2.DAİREMDE KEDİ BESLEYEBİLİR MİYİM?

Birçok ev sahibi dairelerinde evcil hayvan istemez. Bu nedenle, bir kedi edinmeden önce yazılı izin almak en iyisidir. Ayrıca yaşam koşullarının da bir evcil hayvan için yeterli alan sunması gerekir. Şehrin merkezinde çok küçük daireler kediler için sadece sınırlı ölçüde uygundur.

3.EVCİL BİR HAYVAN İÇİN YETERİNCE ZAMAN AYIRABİLİR MİYİM?

Çok fazla mesai, sürekli iş seyahatleri, boş zaman stresi ve zaman baskısı altındaysanız, bir evcil hayvan edinme konusunda çok dikkatli düşünmelisiniz. Elbette, köpeklerin aksine kedilerin günlük koşuya ihtiyacı yoktur, ancak evcil hayvan sahipleri yine de onlara bakmak için günde en az bir ila iki saat planlamalıdır.

4.MADDİ DURUMUM MÜSAİT Mİ?

Kedi sahiplenmek beraberinde veteriner ve mama masraflarını da getirir. Aynı zamanda kedilerin düzenli olarak aşılanması da gerekir. Bu nedenle, bu masraflar için aylık veya yıllık bazda bütçe ayırmak çok önemlidir.

5.BİR KEDİ YETERLİ Mİ?

Evde nadiren bulunuyorsanız ve bu nedenle kedinizi çok fazla yalnız bırakıyorsanız, iki kedi almayı düşünmelisiniz. Alman Hayvan Refahı Derneği'nin de belirttiği gibi, kediler yalnız değildir ve diğer kedilerle iletişim kurmaya ihtiyaç duyarlar.

6.ACİL BİR DURUMDA KEDİME KİM BAKABİLİR?

İster hastanede ister tatilde olun, siz yanınızda olamadığınızda kedinizin nerede kalabileceği sorusu her zaman açıklığa kavuşturulmalıdır. Kendi ailenizde veya çevrenizde kedinize bakmaya istekli kişilerin olması gerekir.

7.KEDİMİN KENDİNİ EVİNDE HİSSETMESİ İÇİN NEYE İHTİYACIM VAR?

Yiyecek, içecek ve mama kapları gibi temel ekipmanların yanı sıra, bir kedi evinin kum kabına ve kedi ağacına da ihtiyacı vardır. Çoğunlukla iç mekanlarda yaşayan kediler oyuncakları da sever.

8.NEDEN BİR KEDİ İSTİYORUM?

Yaşam koşullarının yanı sıra, kedi almak için kendi motivasyonunuz da önemli bir rol oynar. Cins ve cinsiyet bir kedinin karakterini etkiler. Bu nedenle, müstakbel evcil hayvan sahipleri öncelikle kendilerine bir kediden ne istediklerini sormalıdır.

9.HANGİ KEDİ BENİM İÇİN DOĞRU?

Bir kedi sahiplenmeden önce, evcil hayvan sahiplerinin hangi kediyi almak istediklerine karar vermeleri gerekir. Daha genç bir kedi almak istiyorsanız, önce bir yetiştiriciye danışmanız gerekir. Eğer hayvan barınağından bir kedi almaya karar verirseniz, sahipsiz bir kediye yeni bir hayat verebilirsiniz.

10.KEDİ SAHİPLENMEK İÇİN YETERLİ BİLGİM VAR MI?

Daha önce hiç evcil hayvan sahibi olmadıysanız, kedilerin bakımı ve davranışları hakkında önceden bilgi sahibi olmalısınız. Bu, türe uygun davranışı sağlamanın tek yoludur.

Bazıları için sadık birer dost, bazıları içinse neredeyse ailenin bir parçası olan kediler, köpeklerden sonra Almanya’daki en popüler evcil hayvanlardır.

ARTI49

HABERE YORUM KAT