Kariyer avcılarına uyarı: İnternetin derinliklerinde yeni tehdit!

Kariyer avcılarına uyarı: İnternetin derinliklerinde yeni tehdit!

Avrupa Tüketici Merkezi, internet üzerinden gelen iş tekliflerinde dikkatli olunması gerektiği uyarısında bulundu. İş ilanı sitelerindeki iş tekliflerine karşı kullanıcıların temkinli olmaları öneriliyor.

Harika koşullarda ve esnek çalışma saatleriyle hızlıca iyi para kazanabileceğiniz bir iş mi? Kariyer ağlarında, iş tekliflerine dair mesajlar alanların dikkatli olmaları gerekiyor. Avrupa Tüketici Merkezi, profesyonel iş portallarında dolanan dolandırıcılık girişimlerine karşı uyarıda bulundu.

Dolandırıcıların kullandığı bu yöntemde bir ağda kişiyle iletişime geçilir, önce zararsız mesaj alışverişi yapılır. Ardından bir bağlantı gönderilir. Bu, görünüşte güvenilir bir web sitesine yönlendirir. Ancak arka planda bilgisayara zararlı yazılım yüklenir veya hazırlanan web siteleri aracılığıyla e-posta hesaplarına veya çevrimiçi bankacılığa erişim sağlanır. Çevrimiçi bankacılık aracılığıyla dolandırıcılar banka hesap bilgilerinize sızabilir.

BU TÜR DOLANDIRICILIKTAN NASIL KORUNULUR?

Kullanıcılara, kendileriyle iletişime geçilen profilin, son zamanlarda oluşturulduysa ve dikkat çekici bir şekilde az kişilik bir ağa sahipse dikkatli olmaları tavsiye ediliyor. Profilde yer alan özgeçmiş de muhtemel bir sahte profili işaret edebilir.

Kendi adınıza banka hesabı açmanız veya kişisel hesabınız aracılığıyla para transfer etmeniz istenirse, hemen iletişimi kesmeniz öneriliyor.

Zaten bir dolandırıcılık ağına düştüyseniz kanıtları saklamanızı ve polise şikayette bulunmanızı önerir. Muhtemel kanıtlar, ekran görüntüsü alınmış sohbetler gibi olabilir.

ARTI49

HABERE YORUM KAT