“Kar yağacak” uyarısı neden tutmadı

“Kar yağacak” uyarısı neden tutmadı

Geride bıraktığımız pazar günü için meteoroloji, valilik ve belediye art arda kar yağışı uyarılarında bulundu ancak İstanbullular soğuk ama yağışsız bir güne uyandı. Dr. Deniz Demirhan yanıltan uyarı için “Gece yarısı kuzeye kaydı” dedi.

Geçtiğimiz hafta sonu soğuyan havanın etkisiyle İstanbul’un yüksek noktalarına ilk kar düşmüştü. Şehrin yüksek kesimlerine mevsimin ilk karı yağsa da yağış kısa sürerek yerini sağanağa bıraktı. Hafta başında ise Meteoroloji Genel Müdürlüğü 26 Kasım Pazar günü için megakente kar uyarısında bulundu.

Meteorolojinin uyarısının ardından İstanbul Valiliği şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlarda zorunlu olan, özel araçlarda ise can ve mal güvenliğiyle sorunsuz seyahat için gereken kış lastiği uygulamasını öne çekti. İstanbul Valiliği, 1 Aralık’ta ticari araçlar için başlayacak kış lastiği zorunluluğunun 25 Kasım’a çekildiğini bildirdi.

METEOROLOJİ GEÇEN HAFTA BU HARİTAYI YAYINLAMIŞTI

AKOM da İstanbul’a hafta sonu soğuk ve yağış uyarısı yaptı. Sıcaklıkların 4-8 derecelere kadar düşeceği belirtilirken şehrin yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar yağışının görülebileceği kaydedildi.

22 Kasım Çarşamba günü “Kış Tedbirleri Toplantısı”nda konuşan İstanbul Valisi Davut Gül ise, “İstanbul’umuzda 26 Kasım Pazar günü kar yağışı bekleniyor. Bugün, Kurumlar arası iş birliğini sağlamak ve afet riskinin tekrar gözden geçirilmesi için Kış Tedbirleri Toplantısını yapıyoruz. Kar yağışı gibi afet ve olaylarda en önemli olan zamanlama ve koordinasyonun sağlanmasıdır” açıklaması yaptı.

Bunca açıklamanın ardından dün İstanbul’a kar yağmadı. Hatta İstanbul’un merkezine ve sahil kesimlerine yağmur dahi yağmadı. Bu da akıllara “Kurumlar nasıl yanlış alarm veriyor?” sorusunu getirdi.

10Haber’e konuşan İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Deniz Demirhan “Böyle bir yağış bekleniyordu, sıcaklıklarda da azalma vardı ancak biraz kuzeye kaydı. Çok kuvvetli rüzgar vardı, bir alçak merkez üzerimize yaklaşıyordu. Pazar günü öğleden sonrası için kar yağışı görünüyordu ama gece yarısı kuzeye kaydı. Hava tahmini saatlik, dakikalık değişebilen dinamik bir yapıdır. Siz atmosferden tahminde bulunursunuz ama asla kesin değildir. Beş bin metre yükseklikteki bir sistem bizi etkileyecekti ama çok az bir kayma bile sıcaklığımızı etkiliyor. Sistem tam üzerinize gelmediğinde yağış bırakmıyor. Batı ve Doğu Karadeniz’de kar yağışları oldu.

HABERE YORUM KAT