“Kapitalizmi aşmalıyız!”: Genç sosyalistlerin yeni başkan adayı da eski başkanın yolunda

“Kapitalizmi aşmalıyız!”: Genç sosyalistlerin yeni başkan adayı da eski başkanın yolunda

Alman sosyal demokrasisinin genç kadroları arasında aynı modanın sürdüğü gözleniyor. Çok gençken ve bir göreve gelirken kapitalizmi lanetliyorlar, ama daha sonra parti kurumlarınca eritiliyorlar. Sadece Almanya'da değil.

Almanya Sosyal Demokrat Partisi SPD'nin gençlik örgütü Genç Sosyalistler (“Jusos”) başkanlığına kasım ayında Kevin Kühnert'in yerine Jessica Rosenthal'in geleceği açıklandı. 27 yaşındaki öğretmen Rosenthal, Hıristiyan demokratlarla sosyal demokratlar arasında süren ve SPD'nin hızla erimesine yol açan “Büyük Koalisyon”a karşı çıkışıyla tanınıyor.  

Halen Kuzey Ren Vestfalya eyaletindeki Jusos başkanlığını sürdüren Rosenthal, kasım ayındaki kurultayda örgütün başkanlığı için adaylığını koyacağını doğrularken, Kevin Kühnert'in çalışmalarını sürdürmenin kendisi için büyük bir onur olacağını belirtti. Der Spiegel'in sorularını yanıtlayan Jessica Rosenthal, “Ben bir Genç Sosyalistim. Bende etiket aldatmacası yoktur. Ben, sömürüye dayalı kapitalizmi aşmak istiyorum” diye konuştu. 

SPD ÜST YÖNETİMİNDE DEĞİŞİKLİK Mİ?

Daha önce de antikapitalist açıklamalarda bulunan, gerekirse BMW gibi dev şirketlerin de kamulaştırılabileceğini belirten, bu arada parti içinde bir yönetim değişikliğinde önemli payı olduğu söylenen Kevin Kühnert, benzer açıklamalarıyla parti yerleşikliğinde sarsılmalara yol açmıştı. SPD'nin yeni eşbaşkanları Saskia Esken ile Norbert Walter-Borjans'ın seçilmesinde büyük payı olduğu belirtilen Kühnert'in kasım ayında Jusos başkanlığını bırakarak gelecek yılki genel seçimlerde milletvekilliği için başvuruda bulunacağı öğrenildi. Yeni aday Rosenthal'in de, Esken ve  Walter-Borjans'ın SPDnin başına getirilmesi çalıştığı biliniyor. 

Jessica Rosenthal, Hıristiyan demokratların son kamuoyu araştırmalarında yüksek oranlara ulaşmasını Başbakan Angela Merkel'in rüzgârına bağlarken, bu havanın CDU içinde insanların Armin Laschet ve Friedrich Merz arasında bir tercihe zorlandıklarında değişeceğini ileri sürdü. Rosenthal, Laschet ve Merz'in farklı gerekçelerle kendilerini diskalifiye ettiğini ileri sürdü. 

1992 doğumlu Jessica Rosenthal, yüksek öğrenimini Bonn'da Almanca, Tarih ve Eğitim Bilimleri dalında yaptı. Halen bir ortaokulda öğretmen olarak görev yapıyor. Rosethal'in 2012 yılında SPD'ye üye olduğu belirtiliyor. 

+49-BERLİN

FOTO:  Foto: Rolf Vennenbernd/DPA

HABERE YORUM KAT