Kaloriden daha fazlası: Dondurulmuş pizza kanser riskini artırıyor

Kaloriden daha fazlası: Dondurulmuş pizza kanser riskini artırıyor

Güncel bir çalışma, dondurulmuş pizza gibi işlenmiş gıdaların ağız, boğaz ve yemek borusu kanser riskini artırdığını gösterdi.

Araştırmacılar yaklaşık 14 yıllık bir süre boyunca 450.111 yetişkinden elde edilen verileri analiz etti. Sadece obezitenin değil, aynı zamanda yüksek oranda işlenmiş gıda tüketiminin de kanser riskindeki artıştan sorumlu olabileceğini buldular. Uluslararası çalışmanın sonuçları Avrupa Beslenme Dergisi'nde de yayınlandı.

Alman Beslenme Derneği, ultra işlenmiş gıdaların, gıda bazlı veya sentetik bileşenlerin birleştirilmesiyle yapılan tüketime hazır ürünler olduğunu yazıyor. Üretim için çoğunlukla hidrojen yağları, glikoz-fruktoz şurubu veya protein izolatları gibi endüstriyel maddeler kullanılır.

Daha önce birçok çalışma hazır gıda tüketimi ile kanser arasında bir bağlantıya işaret etmişti. Buna yüksek oranda işlenmiş gıdalar ile 34 farklı kanser türü arasındaki bağlantıyı araştıran Avrupa çapında yakın zamanda yapılan bir çalışma da dahil.

YÜZDE 23 DAHA FAZLA RİSK

Bristol Tıp Fakültesi'ndeki araştırmacılar, işlenmiş gıda tüketiminin artmasının yüzde 23 daha fazla kanser riskini artırdığını keşfetti.

Daha önceki çalışmalarda hazır yiyecekler obeziteyle ilişkilendirilmişti; çünkü bunlar lezzetli, kullanışlı ve ucuz, bu da kalori tüketiminin artmasına neden olabilir. İlginç bir şekilde yeni çalışma, yüksek oranda işlenmiş gıdalar ile üst sindirim sistemi kanseri arasındaki bağlantının yalnızca obezite ile açıklanmadığını gösteriyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT