İzmir'de tezgah kurup Almanları dolandırdılar!

İzmir'de tezgah kurup Almanları dolandırdılar!

İzmir ve Aydın'da kurdukları çağrı merkezleri üzerinden Almanya ve İsviçre'de yaşayan yaşlıları dolandırdıkları iddiasıyla gözaltına alınan 31 şüpheliden 30'u adliyeye sevk edildi.

Kurdukları çağrı merkezleri aracılığıyla Almanya ve İsviçre'de yaşayan yaşlıları dolandırdıkları iddiasıyla İzmir merkezli operasyonda gözaltına alınan 31 şüpheliden 30'u adliyeye sevk edildi.

İzmir Asayiş Şube Müdürlüğü Dolandırıcılık Büro Amirliği ekiplerince 9 ilde düzenlenen eş zamanlı operasyonlarda gözaltına alınan 31 şüphelinin emniyetteki işlemi tamamlandı.

Şüphelilerden biri, savcılık kararıyla serbest bırakılırken, 30'u İzmir Adliyesine gönderildi. Firari 2 şüphelinin yakalanması için çalışmaların sürdüğü öğrenildi.

Operasyon

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, ana dil seviyesinde Almanca bilen Türk vatandaşlarından oluşan şebeke üyelerinin, İzmir ve Aydın'da kurulan çağrı merkezleri aracılığıyla ulaştıkları Almanya ve İsviçre'de yaşayan yaşlıları dolandırdığı iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında 33 şüpheli hakkında gözaltı kararı vermişti.

Şüphelilerden 31'i, 25 Ekim'de İzmir, Aydın, Ankara, İstanbul, Antalya, Kütahya, Afyonkarahisar, Manisa ve Adana'da belirlenen adreslere düzenlenen eş zamanlı operasyonlarla gözaltına alınmıştı.

Adreslerde yapılan aramalarda tabanca, şarjör, 428 fişek, lüks saatler ve 1 milyon lira değerinde döviz ve Türk lirası ile kripto para madenciliğinde de kullanıldığı değerlendirilen bilgisayarlar ele geçirilmişti.

Çoğunluğunu İsviçre ve Almanya'dan sınır dışı edilmiş ya da bu ülkelerden kesin dönüş yapmış kişilerin oluşturduğu belirtilen şebeke üyelerinin, 26 dolandırıcılık eyleminden 88 milyon lira haksız kazanç elde ettiği saptanmış, zanlıların 310 milyon 387 bin lira değerindeki mal varlıklarına da tedbir konulmuştu.

Artı49
Fotoğraf:AA

HABERE YORUM KAT