İtalya’da yeniden rekor kırıldı ve olaylar da başladı

İtalya’da yeniden rekor kırıldı ve olaylar da başladı

İtalya’da yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında, son 24 saatte 19 bin 143 yeni vaka saptandı.

İtalya Sağlık Bakanlığının verilerine göre, son 24 saatte ülkede 19 bin 143 kişiye Covid-19 tanısı konuldu. Böylece salgının ülkede başladığı 21 Şubat’tan beri en yüksek günlük vaka sayısına ulaşıldı. Ülkede önceki gün de 16 bin 79 kişiye Covid-19 tanısı konulmuştu. 

Salgının başından bu yana Covid-19’a yakalananların sayısı 484 bin 869 oldu. Aktif Covid-19 hasta sayısı 186 bin 2’ye, yoğun bakımda tedavi görenlerin sayısı 1049’a yükseldi. 

Hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 91 artarak 37 bin 59’a çıktı. İyileşenlerin sayısı 2 bin 352 arttı ve 261 bin 808 oldu. Bu arada İtalya’da bölgelerden sorumlu bakan Francesco Boccia’nın da Covid-19’a yakalandığı bildirildi.

OLAYLAR BAŞLADI 

Öte yandan koronavirüs vaka sayısının hızla arttığı İtalya'nın gece sokağa çıkma yasağının başladığı kentlerinden Napoli'de, yasağı protesto eden grup, güvenlik güçleriyle çatıştı. 

Campania Bölgesi'nde bu gece başlayan sokağa çıkma yasağı, bölgenin başkenti Napoli'de yüzlerce kişinin katıldığı gösteriyle protesto edildi. İtalyan basınında yer alan haberlerde, kent merkezinde bölge yönetiminin Covid-19 salgınına yönelik tedbirlerini ve sokağa çıkma yasağını protesto eden grubun, güvenlik güçlerine ses bombası, meşale ve fişek attığı, polisin de göz yaşartıcı gazla göstericilere müdahale ettiği belirtildi.

Şehir merkezinde pek çok yerde sokak çatışması yaşandığı ve yaralananların  olduğu ifade edildi. Protestocu grubun bölge yönetimi binasına yürüdüğü ve bu sırada, “Eğer bizi kapatıyorsan, bize ödeme yapmak zorundasın” yazılı pankart açtığı kaydedildi.

Başkent Roma'da da sokağa çıkma yasağını protesto eden bir grup, cadde ortasında meşale yaktı.

PİYEMONTE VE KALABRİYA'DA DA YASAKLAR 

Lombardiya'da dün, Campania ve Lazio bölgelerinde ise bugünden itibaren başlayan gece sokağa çıkma yasağı uygulamasını, Piyemonte ile Kalabriya bölgeleri de devreye almaya hazırlanıyor.

ANSA'nın haberine göre, Piyemonte Bölgesel Yönetim Başkanı Alberto Cirio da bölgede 26 Ekim pazartesi gününden itibaren gece 23.00 ile 05.00 arasında sokağa çıkma yasağı ilan etme kararı aldı.

Kalabriya Bölgesi'nin de pazartesiden itibaren gece boyunca sokağa çıkma yasağı uygulayacağı, ayrıca ilk ve orta dereceli okullarda eğitime 15 gün ara verileceği bildirildi. 

Lazio Bölgesi'nde ilan edilen gece sokağa çıkma yasağına ek olarak, bölgenin de başkenti Roma'da belediyenin kararıyla gençlerin toplandığı ve kalabalıkların oluştuğu bazı meydan ve caddeler, güvenlik güçlerince saat 21.00'de kapatıldı.

+49 – ROMA

FOTO: A.A.

HABERE YORUM KAT