İtalya’da vaka sayısı tırmanıyor: Yoğun bakımdaki hasta sayısı 500’ü geçti

İtalya’da vaka sayısı tırmanıyor: Yoğun bakımdaki hasta sayısı 500’ü geçti

İtalya’da ağustostan beri yükselişte olan günlük vaka eğrisinin ise dün “en üst seviyeye” ulaştığı bildirildi.

İtalya’da son 24 saatte 5 bin 901 yeni tip koronavirüs (Covid-19) vakası saptandı. Sağlık Bakanlığının açıkladığı günlük verilere göre, dün itibariyle son 24 saatte 5 bin 901 kişiye Covid-19 tanısı konuldu. Ağustostan beri yükselişte olan günlük vaka eğrisi ise dün “en üst seviyeye” ulaştı. 

Salgının başladığı şubat ayından bu yana virüs bulaşan kişi sayısı toplam 365 bin 467’ye yükseldi. 

Aktif Covid-19 hasta sayısı 87 bin 193’e çıkarken, yoğun bakımda tedavi görenlerin sayısı da bugün “ikinci dalgadaki en yüksek düzeye” ulaştı. Son 24 saatte 62 kişinin daha alınmasıyla yoğun bakımda tedavi görenlerin sayısı 514’e çıktı. 

Virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 41 artarak 36 bin 246’ya yükseldi. İyileşenlerin sayısı ise 1428 arttı ve 242 bin 28 oldu.

“DİKKATİMİZİN DAĞILMASINA İZİN VERMEMELİYİZ”

Bu arada, bugün erken saatlerde imzaladığı yeni başbakanlık kararnamesiyle ülke genelinde yeni bazı sıkı tedbirleri devreye sokan Başbakan Giuseppe Conte, basına yaptığı açıklamada, “Epidemiyolojik eğri yükseliyor. Yeni fedakârlıklara ihtiyaç var ancak bu şekilde bu aşamayla yüzleşebiliriz. Bazı ülkeler, daha kritik dönemden geçiyor. İtalya, şu an daha iyi ama dikkatimizin dağılmasına izin vermemeliyiz” dedi. 

Conte, vatandaşlara “daha fazla sorumlu davranma” çağrısında bulundu.

+49 – ROMA

HABERE YORUM KAT