İtalya’da 3 dakikada korona testi: Hızlı teste onay verildi

İtalya’da 3 dakikada korona testi: Hızlı teste onay verildi

Korona vakalarında artışın endişe yarattığı İtalya’da tükürükten 3 dakikada sonuç veren korona testi geliştirildi. Hızlı teste onay verildi.

İtalyan haber ajansı ANSA’nın haberine göre, ülkenin kuzeyindeki bir şirketle Sannio Üniversitesi, tükürükten 3 dakika içinde Covid-19 testi yapabilen hızlı bir test geliştirdi. İtalya Sağlık Bakanlığı’nın da söz konusu hızlı teste onay verdiği belirtildi. 

İtalya'da yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında son 24 saatte 1434 yeni vaka kaydedildi. Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre, ülkede son 24 saatte 1434 kişiye Covid-19 tanısı konuldu. 

VAKA SAYISI BİNİN ÜZERİNDE

İtalya’da, günlük yeni vaka sayıları, üst üste 8’inci gününde binin üstünde kaydedildi. Ülkede Covid-19 tespit edilen kişi sayısı 281 bin 583 oldu. 

Görülen yeni vakalarla ülkedeki aktif Covid-19 hasta sayısı 34 bin 734'e çıkarken, yoğun bakımda tedavi görenlerin sayısı da 7 artarak, 150'ye ulaştı. 

Hayatını kaybedenlerin sayısı ise son 24 saatte 14 arttı ve 35 bin 577'e yükseldi. 

OKULLAR 14 EYLÜL'DE DÜZENLİ OLARAK YENİDEN AÇILIYOR

Öte yandan Başbakan Giuseppe Conte, düzenlediği basın toplantısında ülkede tartışma konusu olan okulların açılışına değindi. 

Conte, okulları yeniden açmak için çok çalıştıklarını belirterek, “Eğitim yılı bizim bu çalışmalarımız sayesinde başlayacak. Okullar, 14 Eylül’de düzenli olarak yeniden açılacak. İtalyan aileler şüphe duymasınlar, çünkü biz çocukların okula iyi başlangıç yapmaları için elimizden gelenin en iyisini yaptık” diye konuştu. 

Başbakan Conte, okulların yeniden açılabilmesi için 7 milyar avroluk kaynak tahsis ettiklerini de aktardı. 

Bu yıl bazı zorluklarla karşılaşabileceklerini anlatan Conte, “Olası kötü bir durumda tüm sınıfın karantina altına alınması gerekebilir. Bazı zorluklar olabilir ama herkesi kurallara saygı göstermeye ve bununla mücadele etmeye davet ediyorum” dedi. 

+49 – ROMA

FOTO:  Prasesh Shiwakoti (Lomash) on Unsplash

HABERE YORUM KAT