İtalya Başbakanı Meloni sel bölgesinde

İtalya Başbakanı Meloni sel bölgesinde

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, ülkenin orta kuzey kesiminde sel felaketinin vurduğu Emilia-Romagna bölgesindeki hasarın tespitinin zor olduğunu ve birçok kaynağın seferber edilmesi gerektiğini söyledi.

Japonya'da düzenlenen G7 Liderler Zirvesi'nden erken ayrılan Meloni, selin etkilediği Emilia-Romagna bölgesindeki yerleşim yerlerini ziyaret etti.

Meloni, Forli, Faenza ve Ravenna şehirlerini çizme giyerek gezip, hala su altında olan bölgelerde incelemelerde bulundu, yerel halkla görüştü ve ihtiyaçlarını dinledi.

Başbakan Meloni, gazetecilere yaptığı açıklamada, bölgenin ihtiyaçlarının karşılanacağı sözünü verdi.

Meloni, "Hükümet burada, devletin diğer kurumları da burada. Her gün çalışmak gerekiyor, bugün buradayız. Şimdi podyum zamanı değil, duygulandım." dedi.

Meloni, bölgedeki hasarı şu aşamada tahmin etmenin zor olduğunu belirtirken, "Bu bir trajediydi, ancak daha güçlü bir şekilde yeniden doğmak için bir fırsat da olabilir. Hasarı tahmin etmek şu aşamada zor, ancak birçok kaynağın seferber edilmesi gerekecek." şeklinde konuştu.

Meloni, salı günü düzenlenecek bakanlar kurulunda bölgedeki zarar ve yapılacak yardımın ele alınacağını söyledi.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, yerel halktan bazı insanların Meloni'yi ziyaret ettiği için ayağına çizme giyerek teşekkür ettikleri ve yerel yöneticilerin yanlarında olmadığı için şikayetlerini ilettikleri görüldü.

Ayrıca, sel ve taşkınlar nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan 36 bin kişiden 10 bininin evlerine geri döndüğü bildirildi.

Geçen hafta başındaki yoğun yağışların yol açtığı sel ve heyelanlarda Emilia-Romagna bölgesinde 14 kişi hayatını kaybetmiş ve birçok yol, yerleşim yeri ve tarım arazisi zarar görmüştü.

HABERE YORUM KAT