İtalya Başbakanı Guiseppe Conte hatırlattı: “Dünya bir yol ayrımında”

İtalya Başbakanı Guiseppe Conte hatırlattı: “Dünya bir yol ayrımında”

İtalya Başbakanı Conte, Suudi Arabistan’ın ev sahipliğinde düzenlenen G20 Liderler Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, dünyanın içinde bulunduğu krizler nedeni ile yol ayrımında olduğunu söyledi.

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, Suudi Arabistan’ın ev sahipliğinde Covid-19 önlemleri çerçevesinde video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen G20 Liderler Zirvesi’ndeki konuşmasında insanlığın bir dönüm noktasından geçmekte olduğuna dikkat çekti. Conte, dünyanın içinde bulunduğu krizler nedeniyle bir yol ayrımına geldiğini belirterek, krizden çıkışın sürdürülebilir bir gelecek olduğunu hatırlattı. 

aw172268-02.jpg

İklim değişikliği, çölleşme ve biyoçeşitliliğin azalması nedeniyle dünyanın bir dönüşümle karşı karşıya olduğunu ifade eden Conte, “Dünyamızı koruyabilmemiz ve sürdürülebilir bir gelecek inşa etmemiz bu yol ayrımında belirleyici olacak. Mevcut ekonomik ve finansal yapı ile üretim sistemleri, yaşanan çevre ve iklim sorunlarının aciliyetini göz ardı ediyor” dedi.

İtalyan Başbakan, Paris İklim Anlaşması maddelerinin ivedilikle hayata geçirilmesinin öneminin altını çizerken, ülkesinin Avrupa Birliği’nin “Next Generation EU” Projesi çerçevesinde ekonomik kaynaklarının en az yüzde 37’sini doğa dostu yatırımlara aktaracağını belirtti.

“ÖNCELİĞİMİZ SAĞLIK OLACAK”

G20 ülkelerinin dünyayı doğru yöne yönlendirmede öncülük edeceğine inandığını belirten Conte, 2021 yılındaki G20 Liderler Zirvesi’ne ülkesinin başkanlık edeceğini hatırlattı. Guiseppe Conte, İtalya’nın 2021’deki G20 Liderler Zirvesi’nde önceliğin sağlık olacağını vurgulayarak, “Özellikle de küresel bazda her insanın eşit şekilde aşıya ulaşması ve ülkelerin sağlık sistemlerinin güçlendirilmesi için çaba göstereceğiz” dedi.

İtalya’nın 2021’de Avrupa Komisyonu ile birlikte Dünya Sağlık Zirvesi’ne de ev sahipliği yapacağını kaydeden Conte, zirveye G20 liderleri ve sivil toplumun da dahil edileceğini vurguladı.

+49 – ROMA

FOTO: İHA

HABERE YORUM KAT