İşte en zengin 10 Alman

İşte en zengin 10 Alman

Bu Almanların toplam serveti 198,1 milyar Euro!

İş dünyası dergisi "Forbes Magazine" dünyanın en zengin insanlarını tanıtıyor. Bunların arasında bu yılın en zengin Almanları da var.

En zengin Almanların 1. sırası: Dieter Schwarz (84 yaşında)

Almanya'nın en zengin adamı Heilbronn'da yaşıyor. Schwarz Group'un sahibi Dieter Schwarz'ın şu anda yaklaşık 37,5 milyar Euroluk bir serveti var. Şirketinin bünyesinde Lidl ve Kaufland gibi indirim marketleri bulunuyor.

İkinci sırada Klaus-Michael Kühne (86)

Hamburglu Klaus-Michael Kühne, dünya çapında faaliyet gösteren lojistik şirketi Kühne + Nagel ile yaklaşık 30,7 milyar Euroluk bir servete sahip. Şirket 100'den fazla ülkede faaliyet göstermekte ve 60.000'den fazla kişiye istihdam sağlamaktadır. En çok Hamburger SV'nin spor patronu olarak tanınıyor.

3. sıra: Susanne Klatten (61)

Susanne Klatten BMW'nin ikinci varisi ve halen Almanya'nın en zengin kadını. Kardeşi Stefan Quandt'ı geride bırakarak 26,6 milyar Euroluk bir servete sahip oldu. Şu anda BMW'nin yüzde 20.94'üne sahip. Dönüşümlü olarak memleketi Bad Homburg'da ve Münih'te yaşıyor.

4. Sıra: Stefan Quandt (57)

Johanna ve Herbert Quandt'ın oğlu olan Stefan Quandt şu anda 23.6 milyar Euro'ya sahip. Yönetim holding şirketi Delton'un ana hissedarıdır ve ayrıca BMW AG'deki hisselerin yüzde 25,83'üne sahiptir. Quandt 1996 yılından bu yana Bad Homburg'daki Günther Quandt House'da çalışmaktadır.

5. sıra: Reinhold Würth (88) ve ailesi

Reinhold Würth'ün 15,9 milyar Euroluk bir serveti var. Würth şirketini 1950'lerin sonunda kurarak montaj teknolojisinde uluslararası pazar lideri haline getirdi. Bugün burada yaklaşık 80.000 kişi çalışıyor. Reinhold ve Carmen Würth 1974'ten beri Baden-Württemberg'de Niedernhall yakınlarındaki Hermersberg Kalesi'nde yaşıyor.

6. sıra: Theo Albrecht jr. (73) ve ailesi

Aldi'nin iki varisinden ikincisi olan Theo Albrecht Jr. aynı zamanda Aldi Nord'un tüm varlıklarını devraldığı Theo Albrecht Senior'un oğludur. Şu anda yaklaşık 15.6 milyar Euroluk mal varlığına sahip. Bugüne kadar Essen-Bredeney'de bir villada yaşadığı söyleniyor.

7. sıra: Karl Albrecht Jr. ve ailesi

Karl Albrecht Junior, Aldi Süd'ün varisi ve ortak sahibidir. Kendisi ve kardeşi Theo, Karl Albrecht'in çocuklarıdır ve 2014'teki ölümünün ardından Aldi Süd süpermarket zincirini miras aldılar. Karl Albrecht Junior ve ailesi şu anda 15.7 milyar dolara sahip.

8. ve 9. sıra: Dr Andreas ve Thomas Strüngmann (her ikisi de 73 yaşında)

Andreas Strüngmann 11,7 milyar Euroluk bir servete sahip. Kendisi ve ikiz kardeşi Thomas Hexal'in kurucuları ve ilaç şirketi Biontech'in yüzde 50'sine sahipler. Her ikisi de Yukarı Bavyera'daki Tegernsee'de yaşıyor.

Thomas Strüngmann'ın da yaklaşık 11,7 milyar Euroluk bir serveti var. Kardeşlerin servetleri toplandığında Strüngmann ailesi beşinci sırada yer alıyor.

En zengin Almanlar arasında 10. sırada Andreas von Bechtolsheim (68) ve ailesi yer alıyor.

Bilgisayar bilimcisi ve girişimci Andreas von Bechtolsheim, 2010 yılında Oracle Corporation bünyesine katılan bilgisayar ve yazılım üreticisi Sun Microsystems'in dört kurucusundan biridir. Bechtolsheim 1998 yılında Google'ın ilk yatırımcılarından biriydi. 2023'te 9,8 milyar Euroluk bir servete ulaşarak Alexander Otto'yu onuncu sıraya yerleştirdi. Andreas von Bechtolsheim, Bavyera'daki Ammersee Gölü yakınlarında bir çiftlikte büyüdü. 1970'lerden beri ABD'deki Silikon Vadisi'nde yaşamakta.

HABERE YORUM KAT