İşte Almanya'da kuaföre gitmenin koşulları

İşte Almanya'da kuaföre gitmenin koşulları

Almanya'da kuaföre gitmek istiyorsanız hangi eyalette olduğunuza ve test yaptırmanıza gerek olup olmadığına göre hareket etmelisiniz.

Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn'nın mayıs ayı başında "Aşılanan herkes daha fazla test yapmadan kuaföre gidebilir." demesinden bir süre sonra bazı önlemler alındı ve bunlardan biride korona testi ile kuaförlere girilebilmesi oldu. Tabi ki negatifse...

26 nisan 2021 tarihinde yapılan aşılama zirvesinde eyalet yöneticileri tamamen aşılanmış veya hastalığı atlatmış kişiler için bir serbestlik olup olmayacağı konusunda tartışma yaşanmıştı. 

Aşılama zirvesinde net bir karar alınamadığından, bazı federal eyaletler tek başına harekete geçiyor.

 

"Hangi hallerde kuaföre giderken test yaptımanız gerekmiyor?" Hadi gelin hep beraber bakalım:

Baden-Württemberg: Tamamen aşılanmış olanların artık kuaföre giderken negatif bir test sunması gerekmiyor.

Bavyera: Bavyera Başbakanı Markus Söder ( CSU ) görünüşe göre acelesi var. 28 Nisan 2021 Çarşamba gününden bu yana, tamamen aşılanmış kişilerin kuaförü ziyaret ederken negatif korona testi göstermesi gerekmiyor. Bu nedenle aşılanan insanlar, test sonucu negatif çıkanlarla eşit sayılıyor. Buna Münih'teki kabine karar verdi. Söder, "neredeyse sıfır riski olan herkesin temel haklarına geri dönmesi gerektiğini" vurguladı.

Berlin: Aşı olanlara, iyileşenlere ve negatif test yaptıranlara eşit muamele ediliyor. Yani Kuaförde test yapma zorunluluğu yok.

Brandenburg: Aşı olan kişiler için test zorunluluğu yok. Ancak aşının AB'de onaylanmış olması önemlidir. Örneğin, Sputnik V sayılmaz.

Hessen: Hesse'nin Başbakanı Volker Bouffier (CDU), Söder'den daha acil bir meselsi var gibi görünüyor. 27 Nisan 2021 Salı günü Hessen'de Corona düzenlemelerinin buna göre zaten ayarlandığını duyurdu. Tam aşılamadan 14 gün sonra artık kuaföre gitmek için negatif bir korona testine ihtiyaç duyulmuyor.

Mecklenburg-Batı Pomeranya: Başbakan Manuela Schwesig'in ( SPD ) aşı zirvesinin ardından Pazartesi günü yaptığı açıklamaya göre, 1 Mayıs'tan itibaren, tamamen aşılanmış kişilerin artık kuaförde negatif bir test göstermesi gerekmeyecek . Ancak bu rahatlama sadece kuaför için değil, hayvanat bahçelerinin dış alanlarını gezmek gibi diğer alanlar için de geçerli.

Aşağı Saksonya: Yüksek insidanslı bölgelerde bile, tamamen aşılanmış kişiler için zorunlu bir test yoktur.

NRW: 3 Mayıs 2021 Pazartesi gününden beri, Kuzey Ren-Vestfalya'da tamamen aşılanmış kişiler, negatif test yaptıranlarla eşit tutuldu. Bu, kuaför için test zorunluluğu olmadığı anlamına gelir.

Rhineland-Palatinate: Burada da aşılanan insanlar temelde test edilenlerle eşittir

Saarland: 3 Mayıs 2021 Pazartesi gününden beri kuaföre giderken aşılanmış kişiler için zorunlu bir test bulunmamaktadır.

Saksonya-Anhalt: Burada tamamen aşılanmış kişiler, test sonucu negatif çıkanlar gibi muamele görüyor.

Kuaförde aşılanmış kişiler için zorunlu test ülke genelinde kaldırılacak mı?

Diğer federal eyaletlerin de aynı şeyi yapıp yapmayacağı henüz belli değil. Örneğin Thüringen ve Schleswig-Holstein, yakın gelecekte daha fazla kolaylık uygulamayı planlıyor. İnsidans ve korona vaka sayısı şu anda Almanya'da düşüyor , bu hafta saç kesimi için test gereksinimi olup olmayacağına dair ülke çapında bir karar alınması bekleniyor.

HABERE YORUM KAT