İspanya’da yeni ekonomik deprem: Turizm gelirleri yarı yarıya düştü

İspanya’da yeni ekonomik deprem: Turizm gelirleri yarı yarıya düştü

Koronavirüsün en ağır etkilediği ülkelerden İspanya’da turizm geliri bu yılın ilk dört ayında yarı yarıya azaldı.

Avrupa'nın turizm açısından en tercih edilen ülkelerinden İspanya'ya koronavirüs salgınıyla mücadele önlemleri nedeniyle nisan ayında turist gitmedi. Oysa Paskalya tatilinin nisan ayına rastlaması nedeniyle hem anakara hem de İspanya'ya bağlı adaların bu yıl da geçen yıllarda olduğu gibi milyonlarca turist tarafından ziyaret edilmesi bekleniyordu. DW Türkçe’nin bir haberinde, Ulusal İstatistik Dairesi'nden (INE) yapılan açıklamaya dikkat çekilerek, ekonominin önemli dayanaklarından biri olan turizm sektörünün gelirinin bu yılın ilk dört ayında yarı yarıya azaldığı vurgulandı. Ulusal İstatistik Dairesi'ne göre, ocak-nisan ayları içinde turizmden sağlanan gelir 11 milyar 700 milyon avro. Bu rakam bir önceki yıla (2019) oranla yüzde 48 daha düşük.

UÇUŞLAR 1 TEMMUZ’DA SERBEST

İspanya'yı bu yılın ilk dört ayında 10 milyon 58 bin turist ziyaret etti. Mart ortasından itibaren rakamlar düştü. Çünkü İspanya koronavirüsle mücadele önlemlerini hayata geçirdi, sokağa çıkma kısıtlamaları, uçuş yasakları gibi önlemler alındı. Turizm, İspanya Gayri Safi Yurtiçi Hasılası'nın (GSYİH) yüzde 12'den fazlasını oluşturuyor. Turizmde normal şartlarda Fransa'nın ardından dünyada en fazla tercih edilen ikinci ülke olan İspanya'yı her yıl 80 milyon turist ziyaret ediyor. Koronavirüs önlemleri kapsamında alınan uçuş yasağı 1 Temmuz itibarıyla sona eriyor. 

“SAĞLIĞINIZ EMİN ELLERDE“

Turizm Bakanı Reyes Maroto, Telecinco televizyonuna yaptığı açıklamada, yurtdışından ülkeye gelecek turistlere sağlıklarının güvende olduğunun garantisini vereceklerini söyledi. Bakan “Bu, bizim güçlü tarafımız olacak” dedi. Turizm Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre bir pilot proje çerçevesinde bazı ülkelerden turistlerin ülkeye 1 Temmuz'dan önce giriş yapmasına izin verilecek. Buna göre Almanya, Fransa ve İskandinav ülkelerinden turistler 1 Temmuz öncesinde İspanya'ya bağlı Balear ve Kanarya adalarına gidebilecek. Bu adalarda koronavirüs önlemleri 22 Haziran'dan itibaren gevşetilecek.

OLAĞANÜSTÜ HAL UZATILACAK MI? 

İspanya koronavirüsten en çok etkilenen ülkeler arasında. İspanyol basınında yer alan haberlere göre ülkede martta alınan olağanüstü hal kararının 21 Haziran'a kadar uzatılması planlanıyor. El Pais gazetesinin haberine göre Başbakan Pedro Sanchez, parlamentodan olağanüstü halin uzatılmasını talep edecek. Bu tarihten sonra vatandaşlara yönelik kısıtlamaların kaldırılması planlanıyor. İspanya'da koronavirüs ve buna bağlı hastalıklardan 27 bin insan hayatını kaybetti. Ülkedeki vaka sayısı ise 240 bin.

+49 – MADRİD

HABERE YORUM KAT