İspanya'da diş klinikleri Türkiye'deki tedavilere karşı kara propaganda başlattı

İspanya'da diş klinikleri Türkiye'deki tedavilere karşı kara propaganda başlattı

İspanya'da diş klinikleri, son dönemde Türkiye'de diş tedavilerine olan ilginin artması ve sağlık turizminde hasta kaybetmekten duydukları rahatsızlık nedeniyle Türkiye'ye karşı kara propaganda başlattı.

Basın ve sosyal medya üzerinden yürütülen kampanyalarda, Türkiye'deki diş tedavilerinin ucuz olduğu ancak bazı hastaların ciddi sağlık sorunlarıyla döndüğü iddiaları yer alırken, özellikle, Türkiye'de gördüğü diş tedavisinden memnun olmadığı öne sürülen bazı İngiliz ve Amerikalıların sosyal medyadan paylaştığı, yüzü şişmiş ve morarmış kişilerin görüntüleri kullanılıyor.

Türkiye'deki diş tedavi turizmine geniş yer ayıran İspanyol televizyonlarından La Sexta, Türkiye'nin diş tedavisinde İspanya'ya göre neredeyse 3 kat daha ucuz olduğunu belirterek, "Mükemmel bir gülüş aramak için Türkiye'ye seyahat moda oldu ama bu yeni sağlık turizm destinasyonuna karşı dikkat edin." ifadelerini kullandı.

Antena 3 televizyonu da benzer bir haberde, İspanyol dişçi Ivan Malagon'un "Bu bir çılgınlık. Sağlığımız ve yaşam kalitemizin geleceğiyle oynuyoruz. Ucuz bir çanta almıyoruz. Bu bir sağlık hizmeti. Türkiye'ye ucuz diye gidiliyor ama daha sonra ağlayarak dönüyorlar ve dişlerinin yeniden yapılması için çok daha fazla para ödüyorlar." iddiasına yer verdi.

"El debate" gibi bazı İspanyol internet haber siteleri de Türkiye'de diş tedavileri yüzünden hayatını kaybedenler olduğunu, hastaların enfeksiyon, apse veya çiğneme güçlüğü sorunları yaşadığını öne sürdü.

İspanya'daki bazı diş klinikleri de basın bildirisi göndererek, özellikle İngiltere'de yoğun olan Türkiye'de diş tedavisine yönelik talebin benzerinin İspanya'da da görülmeye başladığına dikkati çekerek, "Çok ucuz paralara yapılan bu diş tedavileri ağız sağlığı için bir tehlike." görüşünü savundu.

Son olarak İspanya Diş Hekimleri Genel Konseyi, İspanya'da çalışan diş hekimlerinden, "uygun yasal tedbirlerin alınması için Türkiye'de başarısız tedavi gören tüm hastaları bilgilendirmelerini" istedi.

Türkiye'de özellikle diş kaplama tedavisi gören hastalarda sorun yaşandığını ileri süren Konsey Başkanı Oscar Castro, "Türkiye'deki tüm diş klinikleri kötü tedavi uygulamıyor ama bizim endişemiz oraya gidenlerin hasta gibi değil müşteri gibi algılanması." dedi.

Fotoğraf: Caroline LM - Unsplash

 

 

HABERE YORUM KAT