Islanan telefon nasıl kurutulur? Apple uyardı: Pirinç kullanmak doğru değil

Islanan telefon nasıl kurutulur? Apple uyardı: Pirinç kullanmak doğru değil

Apple, ıslanan akıllı telefonlar için sıkça önerilen pirinç yöntemine karşı uyarılarda bulunuyor. Şirket, bu popüler yöntemin iPhone'a zarar verebileceğini belirterek, kullanıcılarına alternatif çözümler sunuyor.

Teknoloji devi Apple, IPhone kullanıcılarını "pirinçle kurutma" yöntemine dair uyardı.

Apple'ın destek sayfalarında belirttiğine göre, ıslak bir iPhone'u pirinç torbasına koymak, cihaza zarar verebilecek küçük parçacıkların içeri girmesine sebep olabilir. Şirket ayrıca, saç kurutma makinesi gibi ısı kaynakları kullanarak cihazı kurutmaya çalışmanın veya şarj soketine basınçlı hava, pamuk tomurcukları veya kağıt havlu gibi maddelerle müdahale etmenin de sakıncalı olduğunu vurguluyor.

APPLE NE ÖNERİYOR?

Islak bir iPhone ile karşılaşıldığında Apple, cihazın şarj soketindeki nem sensörleri tetiklendiğinde görünen uyarıya dikkat çekiyor. Böyle bir durumda cihaz güvenlik nedeniyle şarj etmeyi gerçekleştirmiyor. Apple, bu durumda cihazın şarj soketinden damlacıkları serbest bırakmak için elinizin düz kısmına dikkatlice vurmanızı öneriyor. Daha sonra cihazı havalandırılmış bir alanda en az 30 dakika boyunca kurumaya bırakmanız tavsiye ediliyor. Eğer uyarı mesajı devam ederse, sıvının tamamen kaybolması için 24 saate kadar beklemeniz gerekebilir.

ESKİ MODEL TELEFONLARDA İŞE YARIYOR MU?

IP koruması olmayan eski veya hasarlı iPhone'lar ve diğer akıllı telefonlar için ise durumun farklı olduğu gözüküyor. Bu tür cihazlar suyla temas ettikten sonra mümkün olduğunca çabuk ve tamamen kurutulmalıdır. Cihazın güç kaynağına bağlanması veya içinde nem varken açılması kısa devreye yol açabilir. Bu risk altında pirinç yöntemi, pirinç parçacıklarından kaynaklanabilecek tehlikelerden daha az zararlı olabilir. Pirincin suyu emme kabiliyeti, belirli koşullar altında cihazı kurtarabilir.

Alternatif olarak silika jel kullanımı daha güvenlidir, ancak evlerde genellikle yeterli miktarda bulunmaz. Her iki durumda da en az 48 saat sabretmek ve cihazın tamamen kurumasını beklemek önemlidir.

ARTI49

HABERE YORUM KAT