IŞİD kadınları Almanya’da: Berlin, Suriye’deki terör kampından rahatsız

IŞİD kadınları Almanya’da: Berlin, Suriye’deki terör kampından rahatsız

Bir soru önergesini yanıtlayan Alman hükümeti, Suriye’deki IŞİD kamplarında çocuk ve gençlere gruplar halinde terör örgütü ideolojisinin aşılandığını bildirdi. 9 IŞİD’li Alman vatandaşı kadının Almanya’da soruşturulduğu açıklandı.

Almanya’nın Suriye’deki mülteci kampı Al Hol’da terör militanı yetiştirilmesinden çok rahatsız olduğu ortaya çıktı. Federal hükümet, Sol Parti’nin bir soru önergesini yanıtlarken, özellikle Suriye dışından gelen IŞİD militanlarının bu kampa küçük yaşta çocukları örgütlü ders gruplarına ayırdığını ve kendi ideolojisini böyle yaydığını bildirdi. 

Hükümet adına verilen yanıtta,söz konusu kamptaki çocuk ve gençlerde yüksek bir radikalleşme derecesi saptandığını, bunun nedeninin de bu dersler olabileceği belirtildi. Federal hükümetin yanıtında, IŞİD yönetiminin, kamplardaki çocuk ve gençlere örgütün geleceği gözüyle baktığına da dikkat çekildi. 

Al Hol kampı Kürtlerin denetimindeki Kuzey Suriye’de bulunuyor. Berlin hükümeti, kendi kaynaklarından aldığı bilgilere de dayanarak, IŞİD militanlarının eylem ve saldırılarının 2019’dan çok daha fazla ölümle sonuçlandığına işaret etti. Kamptaki koşulların çok kötü olduğunun altı çizilen yanıtta, bazı Alman vatandaşlarının durumuna da değinildi. Doğu ve Kuzey Suriye'deki Kürt bölgesinde bulunan cezaevlerinde IŞİD'in 12 bina yakın eski üyesi yatıyor. İddialara göre, bunlar arasında 30'u erkek, 50'si kadın, toplam 80 Alman yetişkin de var.  

Kuzey Suriye’de IŞİD eylemlerine katıldığı sanılan 12 Alman vatandaşı kadın tutuklanmış, Kürt bölgesinde bir süre tutuklu kalmış ve daha sonra serbest bırakılmıştı. Alman hükümeti, bu kadınlardan 9’unun Almanya’ya döndüğünü ve haklarındaki soruşturmanın sürdürüldüğünü de açıkladı. 

+49 - BERLİN

FOTO: DPA

HABERE YORUM KAT