İş çok ciddi: İngiltere’de maske takmayanlara para cezası geliyor

İş çok ciddi: İngiltere’de maske takmayanlara para cezası geliyor

İngiltere’de koronavirüsün yayılması bir türlü önlenemiyor. Bu yönde adım atabilmek için mağaza ve süpermarketlerde de maske takmak zorunlu hale getiriliyor.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson geçen hafta yaptığı açıklamada, yüz kapamalarının yaygınlaşması için daha sıkı kurallara ihtiyaç duyulabileceğini söylemişti. Pazartesi günü Başbakanlık Ofisi Sözcüsü’nün yaptığı açıklamada, Başbakan Johnson’ın insanların dükkânlarda yüzlerini kapaması gerektiğini belirttiği ve bu uygulamanın 24 Temmuz’dan itibaren zorunlu olacağı kaydedildi. 

15 Haziran’dan bu yana toplu taşıma araçlarında ve taksilerde yüz kapatmaları zorunlu iken yapılan yeni duyuru ile İngiltere’de mağaza ve süpermarketlerde de yüzün kapatılması 24 Temmuz’dan itibaren zorunlu hale gelecek. Kurallara göre yüzün cerrahi maske ile örtülmesi zorunlu tutulmuyor. Atkı, şal gibi giysilerle de yüzün kapatılması yeterli olacak.

Yüzünü kapamayanlar toplu taşıma araçlarında yüzlerini örtmeyen insanlar için uygulanan mevcut para cezalarına uygun olarak 100 sterline kadar para cezası ile karşı karşıya kalacak. Eğer para cezası 14 gün içinde ödenirse bu tutar 50 sterline düşecek. 11 yaşın altındaki çocuklar ve engelli insanlar bu uygulamadan muaf tutulacak.

İşçi Partisi, Johnson hükümetini İngiltere’de daha erken harekete geçmediği etmediği için eleştirirken bu kararın açıklanmasından 11 gün sonra uygulamaya geçecek olmasını sorguladı. Kararın daha önceden alınması gerektiğini vurgulayan İşçi Partisi, “yine geç alınmış bir karar” diyerek eleştiride bulundu.

+49 - MANCHESTER

FOTO: Tai's Captures on Unsplash

HABERE YORUM KAT