İran'da 21 mart seyahatlerine yasak

İran'da 21 mart seyahatlerine yasak

Yaklaşan Nevruz bayramına ilişkin uyarılarda bulunan İran Cumhur Başkanı Hasan Ruhani, Yaklaşan nevruz bayramında riskli bölgelere seyahat yasağı uygulanacağını duyurdu

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Korona Virüs İle Mücadele Konseyi Toplantısında konuştu. Ruhani, yaptığı konuşmada korona virüs ile mücadele de belli bir noktaya geldiklerini   bu noktadan sonra tekrardan geriye gitmek istemediklerini belirterek  "Komşu ülkelerden gelen mutasyonlu virüsün etkili olduğu tek bir eyaletimin dışında diğer eyaletlerde korona virüs tablosu ve halkın sağlık protokollerine uyumu istediğimiz noktada" dedi.

İran'ın Huzistan, Çaharmahal ve Bahtiyari eyaletleri dışında güney eyaletlerde durumun stabil olduğunu kaydeden Ruhani, "Bu eyaletlerde vaka ve ölü sayıları belirli bir düzeyde ve sabit ilerliyor. Bazı eyaletlerde ise vaka ve ölü sayılarında düşüş de görülüyor" ifadelerini kullandı.

Ruhani, yaptığı açıklamaların ardından Nevruz bayramının yaklaştığını belirterek, İran halkından Nevruz bayramında sosyal mesafe ve sağlık kurallarına uymalarını isteyerek  "İki tehlikeli durum ile karşı karşıyayız. Nevruz bayramı öncesi bayrama hazırlık nedeniyle artan hareketlilik ve bayram günü ile birlikte başlayan seyahatler. Bu bizim için önemli bir uyarı ve Nisan ayı diğer aylardan farklı olacak" dedi.

NEVRUZ BAYRAMINDA RİSKLİ BÖLGELERE SEYAHAT YASAĞI UYGULANACAK 
Ruhani, Nevruz öncesinde artacak seyahatler noktasında İranlıları uyararak, "Nevruz Bayramında kırmızı ve turuncu eyaletlere seyahat yasağı uygulanacak. Bunun dışında halktan sadece evlerinde kalmalarını ve hiçbir şey yapmamalarını isteyemem. Ama tek istediğimiz şey, dışarı çıktığınızda sağlık protokollerine ve sosyal mesafe kurallarına uyun" diye konuştu.

"ZORUNLU OLMADIKÇA SEYAHATLERDEN UZAK DURUN"
İran Korona Virüs İle Mücadele Konseyi Sözcüsü Ali Rıza Reisi, ülke genelinde korona virüs ile mücadelede iyi bir tablo elde ettiklerini belirterek, "Ancak Nevruz Bayramı ile yaşanacak seyahatler bu tabloyu bozabilir. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı Nevruz Bayramında halktan zorunlu olmayan seyahatlerden uzak durmalarını istiyor" dedi.
Reisi, İran'da kırmızı ve turuncu renklerde olan eyaletlere seyahatlerin tamamen yasak olduğunu belirterek, "Bu eyaletler için Nevruzda seyahatler yasak olacak. Sarı ve mavi renkli eyaletlere ise sağlık protokolleri çerçevesinde seyahat yapılabilecek. Halktan bu yıl da sabırlı olmalarını ve tahammül göstermelerini istiyoruz" ifadelerini kullandı.


İran Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı son verilere göre ülkenin güneyinde yer alan Huzistan eyaleti ve bu eyalete bağlı Ahvaz, Abadan, Hürremşehr, Dezful, Azadegan, Şuşter ve Karun şehirleri kırmızı seviyede yer alıyor. İran Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Sima Sadat Lari, son 24 saat içerisindeki korona virüs tablosuna ait paylaştığı bilgilerde, ülke genelinde toplamda 11 ilçenin kırmızı ve 32 ilçenin ise turuncu seviyede olduğu belirtti.
İran'da 21 Mart yeni bir yıl olarak kabul ediliyor. Bu yıl koronavirüs'te artış yaşanmaması için seyahat kısıtlaması getirilecek.

Artı49

HABERE YORUM KAT