İran savaşa mı giriyor?  Hamaney'den İsrail'e gözdağı

İran savaşa mı giriyor? Hamaney'den İsrail'e gözdağı

İran lideri Hamaney başkent Tahran'daki bir toplantıda İsrail'in Gazze'deki saldırıları hakkında konuştu. Hamaney, İsrail'in saldırıları sonlandırmaması halinde ne izleyeceği yolu açıkladı.

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, İsrail'in Gazze'deki saldırılarının devam etmesi halinde Lübnan Hizbullahı'nın da dahil olduğu "direniş güçleri" olarak adlandırılan grupların harekete geçeceğini savundu.

İran devlet televizyonuna göre, Hamaney, başkent Tahran'daki bir toplantıda konuştu.

Konuşmasının bir bölümünde İsrail'in Gazze'deki saldırılarına değinen Hamaney, "İsrail'in Gazze'deki saldırılarının devam etmesi halinde Lübnan Hizbullahı'nın da dahil olduğu direniş güçleri olarak adlandırılan grupları kimsenin durduramayacağını" söyledi.

"HEPSİ SİLAHLI"

İsrail'in Gazze'de dünyanın gözleri önünde Filistinlilere karşı soykırım yaptığını dile getiren Hamaney, "Bazı yabancı yetkililer, Filistinlilerin neden sivilleri öldürdüğünü söylüyor. Yerleşim yerlerinde yaşayanlar sivil değil. Hepsi silahlı." dedi.

İsrail'in Gazze'ye saldırıları devam ederken Lübnan'ın güneyinde 8 Ekim'den bu yana Hizbullah ile İsrail ordusu arasında karşılıklı çatışmalar yaşanıyor. Şu ana kadar kontrollü devam eden çatışmalarda 3 İsrail askeri ölürken, 3 sivil, 4 Hizbullah milisi ve 2 Filistin İslami Cihat Hareketi üyesi hayatını kaybetti.

İran; Lübnan Hizbullahı, Suriye'deki milisler, Irak'ta desteklediği silahlı gruplar ve Yemen'deki Husileri "direniş güçleri" olarak adlandırıyor.

Almanya ise İran'a İsrail ve Hamas arasındaki savaş konusunda çağrıda bulunmuştu. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sebastian Fischer, yaptığı açıklamada İran'a seslenerek, "Ateşe benzin dökenler ne yaptığını iyi düşünsün" demişti.

ALMANYA VE ABD'DEN İSRAİL DAYANIŞMASI

Öte yandan, Almanya Başbakanı İsrail'e destek amacıyla bugün İsrail'e gitti. Scholz, İsrail'i ilk ziyaret eden üst düzey isim oldu. Ayrıca yarın da ABD Başkanı Joe Biden İsrail'e gideceğini açıkladı

HABERE YORUM KAT
1 Yorum