İran: ABD nükleer anlaşma taraflarının cömertliğinin sağladığı fırsatı değerlendirmelidir

İran: ABD nükleer anlaşma taraflarının cömertliğinin sağladığı fırsatı değerlendirmelidir

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Başmüzakereci Ali Bakıri, ABD’nin "nükleer anlaşma" olarak bilinen Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) üyelerinin cömertliğinin sağladığı fırsatı değerlendirmesi gerektiğini söyledi.

Başmüzakereci Bakıri, Avusturya’nın başkenti Viyana’da devam edilecek nükleer anlaşmanın yeniden uygulanmasını sağlama ve ABD'nin anlaşmaya dönüşünün ele alındığı görüşmelere ilişkin Twitter hesabından paylaşımda bulundu.

Paylaşımında “müzakereleri ilerletmek için” Viyana'ya gittiklerini aktaran Bakıri, “Sorumluluk, anlaşmayı ihlal eden ve geçmişin kötü mirasından uzaklaşamayanlardadır.” ifadelerini kullandı.

Bunun bir “fırsat” olduğunu belirten Bakıri, mesajını, “ABD, KOEP üyelerinin cömertliğinin sağladığı fırsatı değerlendirmelidir. Olgunluk göstermek ve sorumlu davranmak için top onların sahasında.” diye sürdürdü.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, bugün yaptığı açıklamada, Başmüzakereci Ali Bakıri başkanlığındaki İran heyetinin, nükleer müzakerelere devam etmek üzere Viyana'ya gideceğini duyurmuştu.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler Servisi Genel Sekreter Yardımcısı ve Siyasi Direktörü Enrique Mora da Twitter hesabından paylaştığı mesajında, nükleer anlaşmanın tam olarak uygulanmasını görüşmek üzere Viyana'ya hareket ettiğini bildirmişti.

Fotoğraf: sina drakhshani - Unsplash

HABERE YORUM KAT