İnsan hakları ihlallerine karşı: AB Komisyonu’ndan yeni yaptırım teklifi

İnsan hakları ihlallerine karşı: AB Komisyonu’ndan yeni yaptırım teklifi

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, dünya genelindeki ciddi insan hakları ihlallerine karşı uygulanmak üzere yeni bir yaptırım teklifi hazırladı.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi ile AB Komisyonu’nun ortak teklifi, AB Konseyi’nce kabul edilirse “AB Küresel İnsan Hakları Yaptırım Rejimi” olarak anılacak. 

AB Komisyonu’ndan yapılan açıklamada, yeni yaptırım rejiminin dünya genelinde insan haklarını ihlal edenlere karşı yaptırım uygularken AB’nin daha esnek davranmasını sağlayacağı belirtildi. 

Yeni rejimde, varlıkların dondurulması ve seyahat yasağı gibi kısıtlamalar bulunacak. Bu teklifle AB Komisyonu ilk kez seyahat yasaklarının denetimini yapabilecek.

YAPTIRIMLARIN YASAL BAĞLAYICILIĞI BULUNUYOR

AB’nin halen yaklaşık 40 farklı yaptırım rejimi bulunuyor. İnsan hakları ihlalleri de dahil olmak üzere AB’nin Suriye, Belarus, Venezuela ve Rusya gibi ülkelere yaptırımları devam ediyor.

Yeni rejimin bunların yerini almayacağı, AB’nin insan haklarının yanı sıra demokrasi, hukukun üstünlüğü ve uluslararası hukuk ilkelerini destekleme taahhüdünün göstergesi olacağı belirtiliyor.

AB Komisyonu’nun teklifinin kabul edilmesi için üye ülkeler tarafından AB Konseyi’nde görüşülmesi gerekiyor. 

AB’nin kabul edilen yaptırımlarının, üye ülkeler için yasal bağlayıcılığı bulunuyor.

+49 – BRÜKSEL

FOTO: A.A.

HABERE YORUM KAT