İngiltere’de veri sistemindeki arıza nedeniyle 15 binden fazla vaka eksik sayıldı

İngiltere’de veri sistemindeki arıza nedeniyle 15 binden fazla vaka eksik sayıldı

İngiltere’de Covid-19 testleri veri sistemindeki teknik bir arızadan dolayı 15 binden fazla koronavirüs vakasının kayıtlara geçmediği belirtildi.

İngiltere Sağlık Bakanlığının sağlık koruma ve yürütme ajansı olan İngiltere Halk Sağlığı, Covid-19 test veri sisteminde meydana gelen teknik arızadan dolayı 25 Eylül ve 2 Ekim tarihleri arasında 15 bin 841 vakanın İngiltere’de kaydedilen günlük vaka sayısının dışında bırakıldığını söyledi. İngiltere’de teknik sorun nedeniyle kaydedilmeyen yaklaşık 16 bin vakanın eksik bildirilmesi ile geçen hafta belirtilen günlük korona virüs vaka sayılarının gerçek sayıdan daha düşük olduğu ortaya çıktı.

Sistemdeki sorun nedeniyle kaydedilmeyen koronavirüs vakalarının cumartesi ve pazar günü kaydedilen vaka sayılarına eklendiği belirtilerek pazar günü İngiltere’de günlük 22 bin 961 korona virüs vakasının görüldüğü, böylece toplam vaka sayısının 502 bin 978’e yükseldiği belirtildi. İngiltere Halk Sağlığı yetkilisi Michael Brodie, sorunun çözüldüğünü ve test sonucu pozitif çıkanların bilgilendirildiğini söyleyerek, bildirilen yeni vakaların kendilerini izole etmeleri gerektiğini ifade etti.

İngiltere Çalışma ve Emeklilik Bakanı Thérse Coffey, Covid-19 test veri sistemindeki teknik arızanın düzeltildiğini söyleyerek “Arıza bulundu ve düzeltildi ve bu tür bir sorunun bir daha yaşanmaması için değişikliklerin hemen yapılacağından eminim” dedi. Coffey, Sağlık Bakanı Matt Hancock’un parlamentoda konu ile ilgili güncellemeleri yapacağını belirtti. 

Muhalefetteki İşçi Partisi Milletvekili Bridget Phillipson ise hükümeti suçlayarak bu aksaklığı “sahtekârlık” olarak nitelendirdi. Phillipson, “Test, izleme ve izole etme işe yaramıyor” dedi.

+49 – MANCHESTER

FOTO: A.A.

HABERE YORUM KAT