İngiltere'de koronada 'önlemsiz hayata geçiş' planlandı

İngiltere'de koronada 'önlemsiz hayata geçiş' planlandı

İngiltere'de son Covid kısıtlamaları, koronavirüsün Omicron varyantının ülkede hızla yayılması üzerine Aralık ayında uygulanmaya başlanmıştı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ülkede Covid kısıtlamalarının 27 Ocak'ta gevşetileceğini açıkladı. Johnson, kabine toplantısı sonrası Avam Kamarası'nda yaptığı konuşmada, izolasyonla ilgili düzenlemelerin 24 Mart'a kadar geçerli olduğunu hatırlattı ve bu kuralların bir daha yenilenmesini beklemediğini söyledi. Johnson, "Yakında insanların kendilerini karantinaya alması uygulaması da tamamen kalkacak" dedi.

İngiltere'de son Covid kısıtlamaları, koronavirüsün Omicron varyantının ülkede hızla yayılması üzerine Aralık ayında uygulanmaya başlanmıştı.

Johnson'ın açıklaması sonrası 27 Ocak'tan itibaren;

- İngiltere'de kapalı mekanlardaki etkinliklere girmek için aşı ya da PCR testi belgesi sunma zorunluluğu kalkacak, bu konu işyerlerinin kararına bırakılacak

- Maske takmak hala teşvik edilecek ama ortaokul düzeyinde öğrencilerin sınıflarda ve yolcuların toplu taşıma araçlarında maske takma zorunluluğu kaldırılacak

- Mümkün olan herkesin evden çalışması yolundaki tavsiye artık geçerli olmayacak

- Bakımevlerindeki kısıtlamalar hafifletilecek

- Ancak Covid testi pozitif çıkanların kendilerini karantinaya almaları hala zorunlu olacak

Johnson konuşmasında halkın doğru tercihleri yapacağına güvenerek bu kararları aldığını söyledi.

Ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin lideri Keir Starmer ise önlemlerin gevşetilmesine paralel olarak aşılama ve sık sık test yapmaya ağırlık verilmesini, yeni varyantların ortaya çıkmasını engellemek için dünyanın tamamında aşılamaya katkıda bulunulmasını önerdi.

İskoç Ulusal Partisi ise Başbakan Johnson'ı "tedbiri tamamen elden bırakmakla" suçlayarak eleştirdi.

İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda'dan oluşan Birleşik Krallık'ta son 7 gün içinde kaydedilen toplam koronavirüs vaka sayısı, bir önceki haftaya göre yüzde 38,9 azaldı.

Öte yandan, İngiltere'de karantina önlemleri sürerken Başbakanlık Konutu'nda düzenlenen ve Boris Johson'ın da katıldığı içkili etkinliğin ve daha önce ortaya çıkan ondan fazla partinin Muhafazakar Parti saflarında yarattığı sarsıntı devam ediyor.

Milletvekilleri bugün Avam Kamarası'nda Başbakan Johnson'a yeni sorular ve eleştiriler yöneltti.

2001 ve 2005'te iktidardaki Muhafazakar Parti'nin genel başkanlığına aday da olan eski Brexit Bakanı David Davis bugünkü oturumda Başbakan Johnson'ı sert bir dille eleştirdi.

Johnson'a şimdiye kadar her konuda destek verdiğini söyleyen Davis, "Fakat liderimin, yaptıklarının sorumluluğunu almasını beklerim. Başbakan bunun tam tersini yaptı" diyerek eski başbakanlardan Neville Chamberlain'in ünlü bir sözüne alıntı yaptı:

"Yaptıkların düşünüldüğünde orada çok uzun oturdun, Tanrı aşkına git artık."

HABERE YORUM KAT