İngiltere’de İşçi Partisi eski lideri Corbyn’in parti üyeliğinin devamına karar verildi

İngiltere’de İşçi Partisi eski lideri Corbyn’in parti üyeliğinin devamına karar verildi

İngiltere’de antisemitizm şikâyetleri ile ilgili bir raporun ardından üyeliği askıya alınan eski İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn yeniden partiye kabul edildi.

İngilterede İşçi Parti İcra Komitesi, Corbyn’in üyeliğinin 19 gün sonra yeniden devamına karar verdi. Corbyn de, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, karardan memnuniyet duyduğunu belirterek partinin şimdi Başbakan Boris Johnson yönetimindeki Muhafazakâr Parti iktidarını yenmek için bir araya gelmesi gerektiğini kaydetti. 

Ancak liderlik görevini Corbyn’den alan Starmer kararı eleştirdi. Twitter hesabından açıklama yapan Starmer, “Bunun, Yahudi toplumu ve antisemitizmle başa çıkmak için büyük mücadele veren İşçi Partisi üyeleri için başka bir acı verici gün olduğunu biliyorum. Sebep olunan acı ve insanların hissettiği travmanın farkındayım” dedi.

Starmer, “İşçi Partisini Yahudi toplumu için güvenli bir yer haline getirme kararlılığından geri adım atmayacağını” da vurguladı. 

ÜYELİĞİ ASKIDAYDI 

Eşitlik ve İnsan Hakları Komisyonu’nun (EHRC) geçen ayki raporunda, “İşçi Partisi yönetiminde antisemitizmi ele almada ciddi başarısızlıklar görüldüğü ve antisemitizm şikayetlerini değerlendirmede yetersiz bir süreç işletildiği” belirtilmiş ve eski lider Jeremy Corbyn’in kendi döneminde yaşananlardan sorumlu olduğu kaydedilmişti. 

Raporun ardından partiden yapılan açıklamada Corbyn’in üyeliğinin, hakkındaki soruşturma sonuçlanana kadar askıya alındığı duyurulmuştu. 

Corbyn, geçen sene aralık ayında yapılan seçimdeki büyük yenilginin ardından istifa kararı almış ve yerine 4 Nisan’da “Sir” ünvanlı Keir Starmer seçilmişti.

+49 – LONDRA

FOTO: A.A.

HABERE YORUM KAT