İngiltere için “yaprak dökümü” mü? Barbados, İngiltere Kraliçesi’ne bağlılığını sonlandıracak

İngiltere için “yaprak dökümü” mü? Barbados, İngiltere Kraliçesi’ne bağlılığını sonlandıracak

Barbados Genel Valisi Dame Sandra Mason, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’i devlet başkanı olarak tanımaya son verip gelecek yıl cumhuriyet olmak istediklerini bildirdi.

İngiltere’nin eski sömürgelerinden oluşan İngiliz Milletler Topluluğu üyesi Barbados, İngiltere’den bağımsızlığının gelecek yıl kasım ayında kutlanacak 55’inci yıldönümünde, “tam egemenlik” ilan edecek. Barbados Başbakanı Mia Mottley’in yeni yasama dönemine ilişkin hükümet programı Parlamentoda okundu. Metni, Kraliçe’nin temsilcisi olarak görev yapan Genel Vali Dame Sandra Mason okudu. Konuşmada Ada’nın sömürge geçmişini tamamen geride bırakmasının zamanı geldiğini belirten Mason, “Barbadoslular, Barbadoslu bir devlet başkanı istiyor. Bu, kim olduğumuza ve neyi başarabileceğimize dair mutlak güvenin ifadesidir” değerlendirmesinde bulundu.

Londra’da yayımlanan “Avrupa Gazete”nin haberinde, Sandra Mason’ın Ada’nın tam egemenliğe doğru bir sonraki mantıklı adımı atacağını dile getiren mesajına dikkat çekildi. Buna göre, Mason, “Barbados, 55’nin bağımsızlık yıldönümümüzü kutladığımızda bir cumhuriyet haline gelecek” ifadesini kullandı.

Ülke, 1966’da İngiltere’den bağımsızlığını kazanmış, ancak Kraliçe Devlet Başkanı olmayı sürdürmüştü. Daha önce Trinidad ve Tobago, Dominika ve Guyana İngiliz monarşisiyle bağlarını keserken, Jamaika Başbakanı Andrew Holness da tam egemenliğin hükümetinin önceliği olduğunu duyurmuştu.

İngiliz tahtının sahibi, İngiliz Milletler Topluluğu üyesi ülkelerde devlet başkanı görev ve yetkilerini, kendisi tarafından atanan Genel Valiler aracılığı ile sürdürüyor.

İngiliz Milletler Topluluğu üyesi ülkelerde hükümet programı, Başbakanlar tarafından hazırlansa da Kraliçe’nin temsilcisi olarak Genel Valiler tarafından okunuyor. Bu durum, Devlet Başkanı olduğu için hükümetin “Kraliçe’nin hükümeti” olarak kabul edilmesinden kaynaklanıyor. İngiltere’de ise Başbakan tarafından hazırlanan programı Kraliçe bizzat kendisi okuyor.

+49 – LONDRA

Kaynak: https://www.avrupagazete.co.uk

FOTO: A.A.

HABERE YORUM KAT